Komunikat archiwalny

Debata „Dzielnice Krakowa współcześnie – stagnacja czy rozwój?”

Radio Kraków i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa serdecznie zapraszają na debatę „Dzielnice Krakowa współcześnie – stagnacja czy rozwój?”, która odbędzie się w sali Kupferhaus (Miedziana) w Pałacu Krzysztofory we wtorek, 2 lutego godz. 18:30. 

Debata „Dzielnice Krakowa współcześnie – stagnacja czy rozwój?”
Fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

W roku 1991 weszła w życie uchwała Rady Miasta Krakowa, na mocy której utworzono osiemnaście dzielnic pomocniczych. Od tego czasu kwestia samorządności i zakresu wpływu, jaki dzielnice mają wywierać na politykę miasta stanowi temat budzącej emocje debaty społecznej. Opinie na temat roli dzielnic w nowej sytuacji legislacyjnej wahają się od jednoznacznych superlatyw do ocen krytycznych, wskazujących na swego rodzaju „falstart” Krakowa, który w okresie transformacji ustrojowej nie był jeszcze gotowy do stabilnej, reprezentatywnej i wydatnej samorządności. Jednocześnie sami autorzy reformy dzielnicowej w Krakowie zwracają uwagę, iż w działaniach dzielnic pojawia się częstokroć konflikt interesów pomiędzy nimi a władzami miasta, szczególnie widoczny w obszarach takich jak planowanie przestrzenne.

W marcu 2014 roku Rada Miasta Krakowa uchwaliła zmiany w statutach dzielnic pomocniczych mające na celu zapewnienie tym jednostkom sprawnych ram organizacyjnych oraz wzmocnienie pozycji ustrojowej dzielnic. W założeniu autorów zmian, nowe statuty mają zapobiec obserwowanemu w ostatnich latach zjawisku marginalizacji roli dzielnic oraz doprowadzić do większego otwarcia na postulaty mieszkańców. Przy tej okazji zwraca się uwagę szczególnie na projekt budżetów obywatelskich. Wśród głosów dotyczących dzielnic pojawiają się wszakże zarzuty o brak kompetencji, słabość decyzyjną, niską identyfikację mieszkańców z tymi jednostkami, a także o to, że koszty ich funkcjonowania są zbyt wysokie. Inni zaś upatrują w zwiększaniu ich uprawnień nadzieję na zmianę i bardziej obywatelski, zdecentralizowany Kraków.

W debacie wezmą udział dwaj powszechnie znani i zasłużeni na polu samorządowym krakowianie – profesor Jacek Purchla, założyciel i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i wiceprezydent Krakowa w latach 1990-91 oraz Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta i wieloletni działacz Rady. Debatę poprowadzi dyrektor MHK Michał Niezabitowski.
 

Tagi: debata, kraków

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2017-01-16