Komunikat archiwalny

Choinki miały wzięcie

Święta, święta i… po akcji odbioru drzewek świątecznych. W tym roku zainteresowanie mieszkańców przerosło najśmielsze oczekiwania pracowników MPO, którzy w ciągu trzech tygodni trwania akcji (od 18 stycznia do 5 lutego) odebrali łącznie 13 542 choinki. To ponad 8-krotnie więcej niż rok wcześniej (1623 sztuki). Do takiego wyniku przyczyniła się m.in. zmiana sposobu odbioru drzewek.

Choinki miały wzięcie
Fot. Paweł Krawczyk

Do tej pory na początku każdego roku Miejskie Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie w określone dni stawiało duże kontenery, do których mieszkańcy danej okolicy mogli przynosić drzewka. W tym roku pracownicy MPO uznali, że dużo wygodniejszą dla mieszkańców metodą będzie odbiór bezpośrednio sprzed domu, według harmonogramu i na podobnych zasadach jak w przypadku programu odbioru odpadów zielonych (wiosna – lato – jesień).

Według nowych zasad każda dzielnica miasta miała wyznaczone dni, w których drzewka były odbierane. W wynikającym z harmonogramu dniu odbioru (do godz. 7 rano) trzeba było wystawić choinkę przed dom, w widocznym, dostępnym z ulicy miejscu lub przy altanie obok bloku. To mniej kłopotliwy sposób pozbycia się drzewka i efekty było widać od razu. W ciągu pierwszych trzech dni zebrano więcej choinek niż przez całe trzy tygodnie rok wcześniej.

Wszystkie zebrane choinki trafiły do kompostowni odpadów zielonych w Centrum Ekologicznym Barycz i są przetwarzane na kompost, który będzie mógł być stosowany jako nawóz organiczny w przydomowych ogrodach czy na działkach.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także