Komunikat archiwalny

ORP „Kraków” – nasz ambasador na morzu [FOTO]

10 lutego w Świnoujściu Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Pomocy Społecznej, Kultury i Promocji Miasta Andrzej Kulig na pokładzie okrętu dowodzenia siłami obrony przeciwminowej ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” podpisał porozumienie „Miasta Okręty”. Pozostałymi sygnatariuszami porozumienia są przedstawiciele Poznania i Torunia, a także, z ramienia Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża - Kontradmirał Jarosław Zygmunt.

ORP „Kraków” – nasz ambasador na morzu [FOTO]
Fot. Marcin Purman

Pierwsze kontakty pomiędzy ORP „Kraków” a Miastem sięgają 1993 roku. Od tego czasu współpraca ta jest regularna, a od 2000 roku Miasto Kraków objęło honorowy patronat nad okrętem ORP „Kraków”.

W roku 2005 po raz pierwszy podpisano porozumienie „Miasta Okręty” – sygnatariuszami porozumienia były wtedy miasta, których imiona noszą okręty transportowo-minowe: Lublin, Kraków, Poznań, Toruń i Gniezno.

W ramach tego porozumienia drużyna młodzieży gimnazjalnej z Krakowa uczestniczy co roku w „Wieloboju Morskim o Złotą Kotwicę Dowódcy Marynarki Wojennej” organizowanym w Świnoujściu. W tym roku odbędzie się 12. edycja tych zawodów, podczas których Kraków będzie bronił zdobytej w roku ubiegłym pozycji lidera. Zawody podzielone są na część teoretyczną z wiedzy marynistycznej i część praktyczną z umiejętności marynistycznych. W trakcie imprez okolicznościowych, takich jak Dni Morza, w których bierze udział ORP „Kraków” na pokładzie dostępne są materiały promocyjne okrętu oraz naszego miasta. Dwa razy do roku przedstawiciele załogi statku odwiedzają Kraków – w czerwcu z okazji Święta Miasta oraz w grudniu na zaproszenie Rady Miasta Krakowa. Biorą wtedy udział w spotkaniu opłatkowym. W rocznicę podniesienia bandery przedstawiciele magistratu i RMK biorą udział w uroczystościach organizowanych na okręcie.

ORP „Kraków" jest okrętem projektu 767 (typ „Lublin", kod NATO: BAL-COM-11). Przystosowany jest do prowadzenia operacji amfibijnych, transportu żołnierzy i techniki wojskowej, transportu sprzętu, ewakuacji ludzi, a także do stawiania zagród minowych.

Okręt zbudowany został w gdańskiej Stoczni Północnej, a jego Matką Chrzestną jest krakowianka, Krystyna Rafa. Banderę podniesiono 27 czerwca 1990 r. Okręt wchodzi w skład 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, a jego bazą jest Świnoujście. Obecnie okręt przechodzi remont kapitalny. Planowany powrót do służby to II połowa 2016 roku. Należy podkreślić, że po remoncie ORP „Kraków” będzie najnowocześniejszym, w pełni dostosowanym do warunków NATO okrętem transportowo-minowym. Okręt wykorzystywany jest do transportu wojska i sprzętu w trakcie manewrów, a ponieważ polskie jednostki są jedynymi tego typu w Europie domniemywać należy, że to właśnie ORP „Kraków” będzie po remoncie najczęściej wysyłany na misje.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA