Komunikat archiwalny

Ostatnia szansa na obejrzenie szopek

Najbliższy weekend to ostatnie dni trwania Wystawy Szopek Krakowskich w Pałacu Krzysztofory. Z tej okazji Muzeum Historyczne serdecznie zaprasza wszystkich spóźnialskich na niedzielne, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji. Wystawa będzie otwarta w godz. 9.00–18.00, ostanie wejście na wystawę 30 minut przed zamknięciem.

Ostatnia szansa na obejrzenie szopek
Fot. PAWEŁ KRAWCZYK

Szopka krakowska jest zjawiskiem wyjątkowym w skali światowej. Jej forma ukształtowała się w XIX-wiecznym Krakowie, w środowisku murarzy i robotników budowlanych, poszukujących zarobku w okresie jesienno-zimowym. Budowanie przenośnego teatrzyku lalkowego, ze Świętą Rodziną na pierwszym piętrze, w formie wieżowego budyneczku z elementami przypominającymi architekturę starego Krakowa, było bardzo popularne aż do I wojny światowej. Następnie zwyczaj nieco popadł w zapomnienie, aż do roku 1937, kiedy to miłośnicy tradycji krakowskich zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. Od tego czasu, z krótką przerwą w czasie okupacji, ta piękna tradycja przetrwała do dzisiaj i wspaniale się rozwija.

Corocznie, w pierwszy czwartek grudnia przed południem, wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się szopkarze, aby pokazać swoje najnowsze prace. Wraz z dźwiękami hejnału, rozlegającego się w południe z wieży Kościoła Mariackiego, szopkarze barwnym korowodem przenoszą swoje prace do siedziby Muzeum – Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje Jury Konkursu. Obradom przewodniczy dyrektor Muzeum, a w skład jury wchodzą: etnografowie, historycy sztuki, artyści plastycy, pracownicy Muzeum Historycznego i Muzeum Etnograficznego. Tegoroczny konkurs odbył się 3 grudnia, a zwycięzców poznaliśmy 6 grudnia.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: MACIEJ GRZYB
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2016-12-11