Komunikat archiwalny

Krakowianie pamiętają o Getcie [FOTO]

W związku z 73. rocznicą likwidacji krakowskiego getta w Podgórzu, 13 marca 2016 r., po raz kolejny z placu Bohaterów Getta wyruszył „Marsz Pamięci”. Uczestnicy przeszli w kierunku byłego obozu w Płaszowie, na trasie: ul. Na Zajeździe, Lwowska, Limanowskiego, Wielicka, Jerozolimska, następnie do obelisku w Płaszowie, gdzie odbyło się oficjalne zakończenie Marszu. Do udziału w „Marszu Pamięci” zapraszali: Prezydent Miasta Krakowa, Gmina Żydowska oraz Stowarzyszenie Festiwal Kultury Żydowskiej.

Krakowianie pamiętają o Getcie [FOTO]
Fot. krakow.pl

Doroczny „Marsz Pamięci” ma na celu upamiętnienie ofiar hitlerowskiego terroru oraz przywrócenie pamięci o ponad 700-letniej obecności Żydów w Krakowie, zakończonej w tak tragiczny sposób i zapomnianej przez dziesięciolecia.

3 marca 1941 roku w krakowskiej dzielnicy Podgórze Niemcy utworzyli getto. Zostało do niego przesiedlonych ponad 16 tysięcy żydowskich obywateli Krakowa. W rocznicę jego likwidacji, na placu Bohaterów Getta gromadzą się mieszkańcy Krakowa oraz goście z zagranicy. Spotykają się podczas Marszu Pamięci, aby przejść na teren dawnego obozu w Płaszowie, pokonując dystans, który dla wielu jego mieszkańców był drogą na śmierć.

FOTORELACJA Z MARSZU PAMIĘCI

marsz pamięci 2016

Pokaż metkę
Autor: ANNA WAWRUCH
Osoba publikująca: SZYMON WACHAL
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA