Komunikat archiwalny

Narodowe Centrum Nauki świętuje pięciolecie

Jedenaście konkursów dla naukowców na każdym etapie kariery, prawie jedenaście tysięcy zakwalifikowanych projektów oraz ponad cztery miliardy złotych przeznaczonych na rozwój polskiej nauki – tak pięciolecie swojej działalności podsumowuje Narodowe Centrum Nauki. 4 marca w gali z okazji jubileuszu instytucji wzięli udział udział Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Miasta Elżbieta Koterba.

Narodowe Centrum Nauki świętuje pięciolecie
Fot. materiały prasowe

Początki istnienia krakowskiej instytucji przypadają na rok 2010. Wtedy to, w październiku, weszła w życie ustawa o Narodowym Centrum Nauki, a już w grudniu 2010 r. po raz pierwszy zebrała się Rada NCN. Oficjalne rozpoczęcie działalności Centrum miało miejsce 4 marca 2011 r. Od tego czasu NCN uruchomiło 11 rodzajów konkursów dostosowanych do potrzeb naukowców na różnych etapach kariery, a dzięki współpracy z zagranicznymi instytucjami przeprowadziło również liczne konkursy międzynarodowe, w znacznym stopniu przyczyniając się do rozwoju polskiej nauki. Łączna kwota przyznanych środków to ponad 4 miliardy złotych.

Obchody jubileuszu otworzyło sympozjum „Best practices in supporting outstanding scientists and helping them successfully apply for ERC grants”, które odbyło się w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie było skierowane do naukowców prowadzących badania podstawowe w polskich instytucjach, kadry zarządzającej polskich ośrodków badawczych oraz przedstawicieli europejskich agencji finansujących naukę. Głównym tematem sympozjum były sposoby wspierania wybitnych naukowców, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy w skutecznym ubieganiu się o finansowanie w ramach programów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Dyskusja została wzbogacona o doświadczenia przedstawicieli agencji finansujących badania z państw europejskich, którym udało się doprowadzić do wzrostu wskaźnika sukcesu w konkursach ERC. Współorganizatorem sympozjum jest European Research Council.

Drugim punktem programu była gala jubileuszowa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Goście wydarzenia mogli zapoznać się z informacjami o wybranych projektach badawczych, prowadzonych przez wybitnych polskich naukowców, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Centrum, a także wysłuchać okolicznościowego koncertu Big Bandu Akademii Muzycznej w Krakowie.

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także