Komunikat archiwalny

Kraków ma wreszcie spopielarnię

Od poniedziałku, 14 marca działa spopielarnia zwłok w Podgórkach Tynieckich. To pierwsza taka instalacja w Krakowie. Spopielarnia powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego między Miastem Kraków a konsorcjum firm w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska z Łodzi, Urciuoli Group`s S.R.L. z Włoch.

Kraków ma wreszcie spopielarnię
Fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl

Budynek spopielarni to pierwszy etap projektu realizowanego przez Gminę we współpracy z podmiotami prywatnymi. Obiekt ma 1500 m2 i spełnia funkcję spopielarni, kaplicy, pomieszczeń administracyjnych, pomieszczeń technicznych i komercyjnych.

W kolejnych latach powstanie parking dla samochodów oraz cmentarz wraz z kolumbarium. Docelowo inwestycja będzie liczyła 9 hektarów i zapewni miejsce na 9 tys. pochówków.

Cmentarz w Podgórkach Tynieckich powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, na podstawie podpisanej w 2011 roku umowy koncesji pomiędzy Gminą Miejską Kraków a konsorcjum w składzie: Centrum Pogrzebowe Sp. z o.o. z Łodzi, Przedsiębiorstwo Usług Pogrzebowych KLEPSYDRA T. Salski i D. Salska Spółka Jawna z Łodzi oraz Urciuoli Group`s S.R.L. z siedzibą w Avellino – Włochy. Koszt inwestycji to 24,5 mln zł. Pokryje go konsorcjum, które będzie mogło pobierać korzyści finansowe wynikające z działalności cmentarza i spopielarni. W ramach współpracy Miasto przekazało teren oraz wybudowało i przebudowało część ul. Podgórki Tynieckie oraz ul. Wielogórskiej. Inwestycja została zakończona pod koniec 2013 roku. Przy okazji Miasto nasadziło w tym rejonie ponad 200 drzew. Po stronie Gminy jest też budowa parkingu dla samochodów.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także