Komunikat archiwalny

Inspektorzy MPK gotowi na sytuacje kryzysowe

Jak zareagować, gdy osoba w tramwaju zachowuje się agresywnie? Jak pomóc pasażerowi, u którego podejrzewamy zawał serca? Co zrobić, gdy zauważymy przemoc na przystanku? Tego jak radzić sobie w takich sytuacjach, uczyli się inspektorzy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego podczas warsztatów zorganizowanych przez Straż Miejską Miasta Krakowa. Kurs ukończyło 27 osób.

Inspektorzy MPK gotowi na sytuacje kryzysowe
Fot. MPK Kraków

To już kolejna grupa pracowników MPK, która wzięła udział w szkoleniach prowadzonych przez krakowską Straż Miejską. Tym razem inspektorzy dowiedzieli się m.in. jak udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym, prowadzić negocjacje i zażegnywać konflikty, a w razie konieczności jak skutecznie się bronić.

– Umiejętności, które zdobyliśmy podczas tego szkolenia będziemy wykorzystywać na co dzień. W naszej pracy ważna jest bowiem nie tylko doskonała znajomość przepisów ruchu drogowego, które były omawiane podczas wykładów, ale także umiejętności praktyczne właśnie z pierwszej pomocy i samoobrony – powiedział po odebraniu certyfikatu Jerzy Jaśkowski, inspektor ruchu MPK SA w Krakowie.

W trakcie panelu teoretycznego kursanci dowiedzieli się miedzy innymi, czym różni się obrona konieczna od stanu wyższej konieczności, na czym polega ujęcie obywatelskie oraz z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby popełniające wykroczenia w pojazdach komunikacji miejskiej. Na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się cześć praktyczna, inspektorzy uczyli się natomiast podstaw samoobrony.

– Inspektorzy bardzo aktywnie brali udział w zajęciach. Bez wątpienia wiedza i umiejętności praktyczne, które zdobyli w trakcie kursu przydadzą się w sytuacjach, gdy zajdzie potrzeba udzielenia pomocy pasażerom – ocenił inspektor Bohdan Bartnicki, trener taktyki i techniki interwencji w Straży Miejskiej Miasta Krakowa.

Warto pamiętać, że tylko w ubiegłym roku w podobnym kursie organizowanym przez SMMK wzięło udział ponad 300 osób. Wówczas uczestnikami byli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

 

Pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także