Komunikat archiwalny

Czy Stanisław Lem był ostatnim futurologiem? Dekadę po śmierci pisarza zapraszamy na dyskusję

Dekadę po śmierci najwybitniejszego polskiego futurologa i pisarza, Stanisława Lema, w Krakowie, Jerzy Jarzębski, Jacek Dukaj i Wojciech Orliński będą dyskutować o perspektywach futurologii oraz o tym, czy Lem ma swoich następców i czy w ogóle może ich mieć. Już 7 kwietnia o godz. 18:30 w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej na ul. Rajskiej 12.

Czy Stanisław Lem był ostatnim futurologiem? Dekadę po śmierci pisarza zapraszamy na dyskusję
Fot. materiały prasowe / KBF

Futurologia święciła triumfy w połowie ubiegłego wieku. Naszą wyobraźnią zawładnęły wtedy roboty i sztuczna inteligencja, a perspektywą stał się kosmos, galaktyki, gwiazdy i planety. Stanisław Lem, wraz innymi mistrzami futurologii, budził i podsycał w nas domysły i śmiałe wizje przyszłości.

Dziś, spoglądamy w kalendarz z lekkim niepokojem konstatując, że żyjemy w czasach po "Odysei Kosmicznej", "Powrocie do przyszłości" czy "Ubiku". Przyszłość nas onieśmiela, a doświadczenie pokazuje nam, że granice postępu przekraczają granice naszej wyobraźni. Co więc dalej z futurologią? Jaka jest przyszłość naukowego przewidywania przyszłości? Czy w XXI wieku futurologia to już tylko intelektualna zuchwałość? Na te pytania odpowiedzieć postarają się wspólnie Jerzy Jarzębski i Jacek Dukaj, podczas spotkania prowadzonego przez Wojciecha Orlińskiego.

Dyskusja pt. „Czy Lem był ostatnim futurologiem?” odbędzie się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Rajska 12, wejście od ul. Szujskiego) o godzinie 18.30, 7 kwietnia 2016 roku.

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2016-12-06