Komunikat archiwalny

Przyszła Europa - laicka, chrześcijańska czy muzułmańska? Zapraszamy na debatę

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na debatę pt." Przyszła Europa − laicka, chrześcijańska czy muzułmańska?”, która odbędzie się 5 kwietnia (wtorek) o godzinie 18:00 w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. W dyskusji na ten ważny i aktualny temat wezmą udział socjolodzy: prof. Janusz Majcherek i dr Jarosław Flis oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Przyszła Europa - laicka, chrześcijańska czy muzułmańska? Zapraszamy na debatę
Fot. MHK / materiały prasowe

Współcześnie można postawić tezę, że o przyszłości Europy zdecyduje demografia, a ta dla chrześcijan i rdzennych Europejczyków nie przedstawia się korzystnie. Przyrost naturalny we wspólnotach muzułmańskich, lub szerzej rzecz ujmując, w rodzinach imigrantów, jest dużo większy niż wśród narodów tradycyjnie chrześcijańskich. Ponadto w wielu krajach europejskich mamy do czynienia ze społeczeństwami postchrześcijańskimi, a dominującą postawą staje się postawa laicka.

Europa Środkowa i Wschodnia jest postrzegana jako mniej zlaicyzowana niż kraje Europy Zachodniej. Powstaje zatem pytanie, czy perspektywa „Europy muzułmańskiej” odnosi się w dużo większym stopniu do „starych” krajów UE, czy też do całej wspólnoty europejskiej. Podczas dyskusji paneliści postarają się odpowiedzieć na pytania: czy Europa w przyszłości może być jednocześnie laicka, chrześcijańska i muzułmańska, w zależności od państwa czy regionu, czy też wizje te wzajemnie się wykluczają? Czy możemy znaleźć w historii kontynentu europejskiego jakiś wzór pokojowego współistnienia religii chrześcijańskiej i muzułmańskiej, czy jesteśmy skazani na konflikt religijno-cywilizacyjny?

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
Kalendarz kulturalny
2016-12-04