Komunikat archiwalny

Trwają Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej

Już po raz 40. na Rynku Głównym, pod Ratuszem odbywają się Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej. Od 11 do 28 sierpnia 800 twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski i Europy prezentuje sztukę ludową i rękodzieło artystyczne. Targi to także okazja do spróbowania kulinarnych przysmaków z różnych regionów.

Trwają Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej
Fot. Bogusław Świerzowski/kraków.pl

Targi są czynne codziennie od 10.00 do 21.00. 140 wystawców z Polski i zagranicy, 800 twórców i wykonawców: garncarze i kowale, hafciarki i koronczarki, tkacze i rzeźbiarze, ceramicy i wikliniarze, bursztyniarze i jubilerzy, malujący na szkle i na drewnie, srebrnicy i brązownicy, a do tego co najmniej 50 tys. zwiedzających i kupujących – takie będą tegoroczne, jubileuszowe Targi, które można z powodzeniem nazwać festiwalem sztuki ludowej. A jeśli tak – to jest to, obok Krakowskiego Festiwalu Filmowego, najstarszy festiwal w Krakowie. Wystąpi na nim m.in. Anna Koziana z Makowa Podhalańskiego, która gościła na wszystkich targach od początku ich istnienia. Jest hafciarką uprawiającą tzw. haft makowski, którym zdobi obrusy, serwety, pościel, a także bluzki czy halki zwane fartuchami – element tradycyjnego stroju ludowego.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej to nie tylko okazja do kupienia wielu wyjątkowych wyrobów ludzkich rąk, ale także uczta dla ducha. Na gości czekają koncerty kapel ludowych i zespołów pieśni i tańca, liczne pokazy, warsztaty, konkursy i zabawy – także dla najmłodszych.

W tym roku targi zainaugurował Powiat Suski wraz z całym Podbabiogórzem. Po raz pierwszy na targach przedstawiło się Krosno, miasto szkła i… ropy naftowej. To właśnie w nieodległej od Krosna Bóbrce w 1854 roku Ignacy Łukasiewicz założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Nie zabraknie Pińczowa, Podegrodzia i papieskich Wadowic. Powiat Nowotarski pokaże uroki Orawy, Spisza i Pienin. Co oczywiste – zaprezentuje się także Kraków ze swoim miejskim folklorem, bo przecież „Pępek świata nazywa się Kraków” – a skutecznie udowodni ten fakt światowej sławy duet krakauerologów: Mieczysław Czuma i Leszek Mazan, którym wtórował będzie ostatni andrus, bard Zwierzynieckiego Półwsia – Aleksander Makino Kobyliński.

– Z radością przyjąłem informację o jubileuszowej edycji targów. To powód do dumy i satysfakcji, że już po raz czterdziesty w naszym mieście odbędzie się to szczególne przedsięwzięcie. Jestem przekonany, że zaplanowane prezentacje, występy i warsztaty będą cieszyć się dużym zainteresowaniem i przyniosą wszystkim odwiedzającym wiele niezapomnianych wrażeń i spodziewane korzyści, organizatorom zaś satysfakcję z udanej imprezy – komentuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który objął imprezę honorowym patronatem.

Organizatorem 40. jubileuszowych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie jest Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło, a realizatorem Biuro Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.

Więcej informacji: http://cepeliakrakow.pl/program/

 

Pokaż metkę
Autor: Dominika Biesiada
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA