Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Potęga awangardy” - nowa wystawa w Kamienicy Szołayskich [KONKURS]

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na nową wystawę! Od piątku, 10 marca do 28 maja w Kamienicy Szołayskich możemy oglądać "Potęgę awangardy", czyli prace sławnych klasyków awangardy, powstałe w pierwszych dekadach XX wieku i nie pokazywane dotąd w Polsce zestawione z twórczością wpływowych artystów współczesnych, takich David Claerbout, Luc Tuymans, czy Sean Scully.

Fot. materiały prasowe/Muzeum Narodowe w Krakowie

W 2016 roku w Centre fot Fine Arts BOZAR w Brukseli pokazana została wystawa "The Power of the Avant-Garde. Now and Then", której kuratorem jest nie­miecki historyk sztuki Ulrich Bischoff. Jego ideą była konfrontacja sztuki awangardowej z pierwszej poło­wy XX wieku ze sztuką współczesną. Wystawa ta zgromadziła dzieła wielkich i klasycz­nych już dla historii sztuki artystów, takich jak: Fernand Léger, Max Ernst, Hans Arp, Piet Mondrian, Aleksandr Archipenko, Kazimierz Malewicz czy Edvard Munch. Pracom tworzonym w pierwszych dekadach XX wie­ku towarzyszyły dzieła współczesne, prowadzące dialog z historycznymi obiektami, autorstwa Davida Claerbouta, Williama Kentrid­ge’a czy Seana Scully’ego. Kurator tej wystawy zadał pytanie o aktualność awangardy, o inspiracje i znaczenia w niej odnajdywane, a także o jej siłę oddziaływania.

Wystawa "Potęga awangardy" w Muzeum Narodowym w Krakowie, zorganizowana z okazji 100-lecia tego ruchu w Polsce, modyfikuje koncepcję brukselską. Powstał nowy scenariusz, obejmujący 84 prace, w tym także Légera, Ernsta, Arpa, Mondriana, Archipenkę, Malewicza czy Muncha, ale uzupełniony o około 40 dzieł autorstwa polskich ar­tystów. Reprezentują oni różne tendencje awangardy: ekspresjonizm, dadaizm, surrealizm, modernizm, konstruktywizm oraz te nowsze: konceptualizm czy mi­nimalizm. Powstała próba pokazania tychże tendencji w sztuce awangardowej XX wieku – zrywającej z tradycją sztuki mimetycznej, kreującej własne światy, utopijnej i często antycypującej społeczne tendencje.

- Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie, dzięki udziałowi w niej polskich artystów, ukazuje jednorodność i zbieżność poszukiwań artystycznych w całej Europie. Ekspozycja jednocześnie zmusza do refleksji nad znaczeniem pojęcia awangardy w sztuce, jak i do zadania pytania o to, czym jest owa „potęga awangardy”. A może mamy raczej do czynienia z potęgą mitu o awangardzie? Lub należy stwierdzić, że wystawa dotyczy tego, co jest nam bliskie: uniwersalnej potęgi sztuki, tej, w której się odnajdujemy, niezależnie od kategoryzacji… Wystawa jest pokazywana w Kamienicy Szołayskich, a nie są to wnętrza, które kojarzą się z przestrzenią przeznaczoną dla dzieł określanych mianem awangardowych. Niemniej pamiętajmy, że to właśnie w kamienicach mieszczańskich zawisły pierwsze dzieła twórców awangardy. Interesujące – może właśnie awangardowe? – napięcie wynikające ze skali przestrzeni i wprowadzonej nieoczywistej scenografii jest zasługą projektantów: Agaty Woźniczki i Mateusza Adamczyka – mówi dr hab. Andrzej Betlej Dyrektor MNK.

Na wystawie w Kamienicy Szołayskich pokazujemy najważniejszych w Polsce twórców awangardowych dwudziestolecia między­wojennego, przede wszystkim Katarzynę Kobro i Władysława Strzemińskiego, oraz artystów współczesnych, którzy inspirują się pracami klasyków polskiej awangardy.

Wystawę zaczyna i kończy pokaz filmów. Nicola Mazzanti, kurator Belgijskiego Królewskiego Archiwum Filmowego, przygotował niezwykły pokaz początków kina od lat 90. XIX wieku. Zestaw ten dowodzi, że wszystkie awangardowe ruchy w sztukach plastycznych istniały w zarodku w twórczości filmowej. Potrzeba znalezienia wyrazu plastycznego dla idei sformułowanych później w rozmaitych manifestach i tekstach teoretycznych pojawiała się często właśnie w filmach. Ta zaskakująca antycypacja potrzeb estetycznych, intelektualnych i artystycznych dowodzi, od jak dawna istniały one w umysłach artystów.

KONKURS

Macie ochotę wybrać się na "Potęgę awangardy" w Kamienicy Szołayskich? Mamy dla Was podwójne wejściówki na tę wystawę! Aby wygrać, napiszcie nam, jaka była poprzednia wystawa prezentowana w Kamienicy Szołayskich i od kiedy mogliśmy ją oglądać?  Odpowiedź ślijcie na konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 17 marca do godz. 12 w tytule maila wpisując MUZEUM NARODOWE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie tego samego dnia.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: NATALIA WÓJS
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-03-15
Data aktualizacji: 2017-03-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź