Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Weekendowy kulturalny rozkład jazdy [KONKURS]

To już ostatni weekend wakacji! Warto wykorzystać go maksymalnie, szczególnie jeśli chodzi o kulturalne atrakcje. A możliwości jest sporo - w Variete zobaczycie Kabaret Hrabi, a w ICE Kraków zagra Marcin Wyrostek. Poza tym polecamy Wam wycieczkę po Nowej Hucie, festiwal dla miłośników reportażu i ostatni wakacyjny konkurs w Kinie pod Baranami. Szczegóły, jak zwykle, w naszym weekendowym rozkładzie jazdy!

Fot. materiały prasowe

Zaczynamy od kabaretu Hrabi, który już w najbliższy piątek o godz. 19 wystąpi w Teatrze Variete. Tej formacji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać - charyzmatyczna Joanna Kołaczkowska to w końcu marka sama w sobie. Kabareciarze do Krakowa przyjadą ze swoim najnowszym programem zatytułowanym “Tak, że o”. Jak sami mówią, program ten mami prostotą i skromnością. Mniej wydatków, więcej korzyści. A i kabaretowa tradycja w tej formie lepiej się uchowa. Czy do skeczu o kobiecie i koniu potrzebny jest koń? Według Hrabi wystarczy tylko kobieta! Coś czujemy, że policzki i brzuchy będą nas boleć od śmiechu. Polecamy!

Teatr KTO kończy już swoje wakacje i w ten weekend pokaże nam dwa spektakle! W piątek o godz. 20 w Cricotece zobaczymy “Chór sierot”. To seans teatralny z orkiestrą, sopranem solo i aktorami. Przedstawienie o życiu sierot, inspirowane powieścią Guy'a Croussy'ego “Bławatki”, z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego - III Symfonią. Z kolei w sobotę w Tytano na Dolnych Młynów zobaczymy flagowy już spektakl KTO, czyli “Peregrinusa”. Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie „zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji „drogę przez życie” identyfikuje z „drogą do pracy”. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Początek o godz. 16.

Przez całe wakacje po Małopolsce krąży Festiwal Emanacje. To już 5. edycja wydarzenia, które organizowane jest przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i ma na celu promowanie muzyki klasycznej. W tę sobotę festiwal znów zawita do Krakowa, tym razem do Centrum Kultury Żydowskiej, gdzie w sobotę o godz. 19 usłyszymy kwartet na dwa fortepiany, skrzypce i wiolonczelę. W repertuarze utwory Bacha, Czajkowskiego i wielu innych kompozytorów. Polecamy!

W ramach projektu Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie, organizowanego przez Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida możecie wybrać się w sobotę na wyjątkowy spacer po kultowych miejscówkach z przeszłości zatytułowany “Nowohuckie miejsca fantomowe”. Pamiętajcie, że trzeba się zapisywać! Macie taką możliwość tylko do czwartku 24 sierpnia pod adresem mailowym: j.klas@okn.edu.pl. Start pod nowohuckim oddziałem MHK na os. Słonecznym w sobotę o godz. 15.

BAL-owe kino plenerowe już na ostatniej prostej. Na Zabłociu możecie w tym tygodniu obejrzeć jeszcze kilka wartych uwagi filmów. W piątek ok. 21 rozpocznie się projekcja filmu “Księżniczka Mononoke”. To idealna propozycja dla fanów anime, a w szczególności Studia Ghibli, które stworzyło ten i inne najbardziej kultowe filmy gatunku anime. Z kolei w sobotę o tej samej porze zmiana klimatu - film Roberta Rodrigueza pt. “Maczeta”. Tytułowy mściciel i mistrz w posługiwaniu się bronią sieczną, to pochodzący z Meksyku agent federalny, ukrywający się w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczyna swoją krwawą wendettę i wtedy zaczyna się dziać… Dobry seans na letni wieczór!

Również kończy się Letnie Tanie Kinobranie pod Baranami. Ostatni tydzień przebiega pod hasłem "Ciemna strona życia". Szczegóły programu znajdziecie TUTAJ. A my proponujemy Wam ostatni wakacyjny konkurs i oczywiście - nagrodę!

KONKURS!

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na film "V jak Vendetta" w czwartek, 31 sierpnia, o godz. 12.45. Film wyświetlany będzie z taśmy 35 mm. Odpowiedzcie na pytanie: za jaki film Natalie Portman została nagrodzona Oscarem? Odpowiedzi podsyłajcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 25 sierpnia do godz. 12. W tytule maila wpiszcie: VENDETTA. Zwycięzcę poinformujemy indywidualnie.

Z kolei na Podgórzu w plenerze możecie zobaczyć jeden z najbardziej znanych polskich filmów lat 90. czyli “Psy” Władysława Pasikowskiego z genialną rolą Bogusława Lindy. Teksty z filmu stały się już tak znane, że weszły do codziennego języka. Być może jeszcze ktoś z Was filmu nie widział - wówczas zachęcamy podwójnie! Seans w piątek ok. 20:30 przy Stawie Płaszowskim (za galerią Kings Square). To już ostatni wakacyjny pokaz filmowy na Podgórzu, więc nie przegapcie!

Z wakacyjnego letargu budzi się też Centrum Kongresowe ICE. Już w sobotę wystąpi tam Marcin Wyrostek – wirtuoz akordeonu, którego płyty kilkakrotnie pokrywały się platyną. Towarzyszyć mu będzie zespół i tancerze znani z programów telewizyjnych „Taniec z gwiazdami” i „You Can Dance”.  Widowisko Marcin Wyrostek Music & Dance Show to fuzja wcześniejszych projektów artysty z choreografią w musicalowym stylu. Zespół Wyrostka i tancerze zaprezentują się nie tylko w repertuarze latynoamerykańskim i bałkańskim. Z pewnością nie zabraknie ognistej aranżacji piosenki "Roxanne" zespołu The Police, inspirowanej kultową wersją tego przeboju z musicalu Baza Luhrmanna "Moulin Rouge". Nie zabraknie też utworów, które znajdą się na najnowszym krążku artysty pod koniec roku.

To będzie już ostatnie Fest Granie przed Dworkiem Białoprądnickim! W piątek na finał cyklu koncertów wystąpi Buga Band i zaproszeni przez nich goście. Zespół tworzą Szymon Wyrembak, Roman Szonowski oraz Sławek Szonowski. Trio w rock'n'rollowym wydaniu to duża dawka autorskiej energii i największe hity lat 50' 60', lecz nie tylko! W repertuarze zespołu znajdują się autorskie utwory inspirowane old schoolowym rock'n'rollem, a także takie klasyki jak utwory Elvisa Presley'a, The Beatles, The Rolling Stones, Chuck'a Berry'ego. Wiosną wydali dwa autorskie single, które zwiastują prace nad debiutancką płytą. A gościnnie potowarzyszą im Michał Wójcik z zespołu cinemon oraz Joanna Markowska. Początek o godz. 20.

Wyjątkowe wydarzenie literackie w ten weekend w Krakowie. Festiwal NON-FICTION to pierwsze w Polsce wydarzenie pokazujące w przekrojowy sposób osiągnięcia polskiego oraz światowego reportażu. Tegorocznym tematem festiwalu jest “Zmiana”, a gośćmi festiwalu będą m.in. Konrad Kruczkowski, Artur Domosławski czy Paweł Smoleński. W sekcji związanej z reportażem radiowym w ramach cyklu „Mistrzowie NON-FICTION” odbędzie się spotkanie z nestorem polskiego reportażu, Andrzejem Mularczykiem. Na festiwalu pojawią się także Magdalena Chodownik i Marcin Zaborowski ze świetną wystawą „Never Again”. Klamrami spinającymi tegoroczny program będą dwie dyskusje. Na otwarcie festiwalu: „Europa – 2017 i dalej” - o dynamicznych zmianach zachodzących w europejskich społeczeństwach. Na zakończenie zaś – „Reportaż. Czas na zmiany?” Dyskusja nad zmianami w polskim i światowym reportażu. Po szczegóły odsyłamy Was na stronę festiwalu.

Na koniec proponujemy wybrać się po raz ostatni na letnią scenę przed Nowohuckim Centrum Kultury. Wystąpią tam krakowscy muzycy, którzy swoją przygodę rozpoczynali właśnie na Scenie NCK, czyli zespół NIPU! Rock, blues i rozmaitości – końcówka gorącego lata z pazurem! NIPU to zespół z prawie 15-letnim stażem na krakowskiej scenie muzycznej i ponad 200 koncertami na liczniku! Obecnie są w trakcie wydawania debiutanckiej płyty „Poszukiwacz” zawierającej autorskie kompozycje. Grają dla wszystkich, którzy przyjdą ich posłuchać. To przyjdźcie  - początek o godz. 18.

pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-08-19
Data aktualizacji: 2017-08-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź