Komunikat archiwalny

Czy Twój dom jest w dobrych rękach?

Sprawdź, czy zarządca budynku w którym mieszkasz zna się na rzeczy. Dlaczego to tak istotne? Od 1 stycznia zawód ten będzie mógł wykonywać każdy, bez stosownych uprawnień i doświadczenia. Trwa II edycja programu „Kompetentny Zarządca", który pozwala na wyróżnienie w tej branży specjalistów godnych zaufania.

Czy Twój dom jest w dobrych rękach?
Fot. kompetentnyzarzadca.pl

W wyniku tegorocznej, ustawowej deregulacji  niektórych zawodów, "uwolniona" została m.in. profesja zarządcy nieruchomości. Do tej pory osoba chcąca wykonywać ten zawód musiała uzyskać licencję, kończąc wcześniej studia oraz odbywając półroczną praktykę. Od 1 stycznia 2014 r. zarządca nieruchomości nie będzie musiał posiadać ani stosownego wykształcenia, ani doświadczenia.

W odpowiedzi na „nową rzeczywistość" Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie (SZAN) stworzyło program „Kompetentny Zarządca" pozwalający weryfikować umiejętności zarządców nieruchomości. W ramach programu zarządcy ubiegają się  o certyfikat, dobrowolnie poddając się kontroli m.in. pod kątem przestrzegania prawa, standardów zawodowych, poszerzania wiedzy.

SZAN sprawdza np. czy zarządca odpowiednio chroni dane osobowe, posiada ubezpieczenie, ma właściwe oprogramowanie, a także w jaki sposób komunikuje się z klientami.

System ten oparty jest głównie na dotychczasowych kryteriach ustawowych i pozwala sprawdzić czy zarządca jest godny zaufania.

Do programu mogą zgłaszać się sami zarządcy, ale mogą to zrobić także właściciele budynków, zachęcając zarządców opiekujących się ich nieruchomościami do potwierdzania kompetencji.

Formularze oraz regulamin programu dostępne są pod adresem: www.kompetentnyzarzadca.com.

Dodajmy, że w pierwszej edycji programu zakończonej uroczystą galą w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (4 października) certyfikaty otrzymało 19 zarządców.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Zarządców i Administratorów Nieruchomości w Krakowie.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski objął program Honorowym Patronatem.

Pokaż metkę
Autor: KINGA SADOWSKA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Zobacz także