Wieża Ratuszowa

Wieża jest jedyną pozostałością po krakowskim ratuszu (sięgającym ul. Szewskiej), który od średniowiecza do XIX wieku był siedzibą władz miejskich. Kamienny ratusz wzniesiono na początku XIV wieku; jego częścią była wieża o charakterze obronnym i reprezentacyjnym. W ciągu następnych stuleci budynek kilkukrotnie przebudowywano.

Najważniejszą salą w ratuszu była tzw. Izba Pańska (sala obrad i sądowa), której bogaty wystrój miał świadczyć o powadze krakowskiego magistratu. Zdobiły ją m.in. kasetonowy strop (na podobieństwo wawelskiego) i portal z intarsjowanymi drzwiami (dziś można go zobaczyć w Collegium Maius). W podziemiach mieściło się więzienie, połączone z izbą tortur.

Począwszy od XVIII wieku doraźnie tylko naprawiany gmach ulegał stopniowej degradacji. W latach 20. XIX wieku, w ramach akcji „upiększania” miasta rozebrano zrujnowany budynek ratusza. Stało się tak, chociaż możliwa była jego odbudowa i rekonstrukcja. Pozostawiono wówczas tylko pamiątkę w postaci wieży, z dobudowanym w latach 80. XVIII wieku klasycystycznym odwachem (strażnicą). W latach 80. XIX wieku zbudowano nowy, tym razem neogotycki odwach, usunięty po II wojnie światowej jako symbol austriackiego panowania z okresu zaborów. Do roku 1934 przed odwachem codziennie odbywała się uroczysta zmiana warty.

Wieża Ratuszowa jest oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Podczas prac remontowych i rekonstrukcyjnych w latach 60. XX wieku w podziemiach urządzono kawiarnię. Działa tam też scena Teatru Ludowego.

Data: 2017-06-09 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych