Kolegium Nowodworskiego

Adres:
ul. Świętej Anny 12, Kraków

Profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego (zwanego wtedy jeszcze Akademią Krakowską) założyli w roku 1588 szkołę średnią św. Anny, tzw. classes, uważaną obecnie za najstarszą w Polsce. Dla tej szkoły w latach 1638-1643 budowniczy Jan Laitner wzniósł gmach przy ulicy św. Anny.

 

Do jego budowy znacznie przyczynił się zapis Bartłomieja Nowodworskiego, szlachcica, którego losy mogły by się stać kanwą filmu przygodowego. Brał udział w wyprawach wojennych króla Stefana Batorego i w jego imieniu posłował na dwór sułtański. Po sprzeczce, w której zabił adwersarza, musiał uchodzić z Polski. Służył francuskim królom - Henrykowi III i Henrykowi IV. Później wstąpił do Zakonu Maltańskiego. Jako jego kawaler walczył w wyprawach przeciwko muzułmanom. Szczególnie wsławił się podczas oblężenia twierdzy Lepanto (1603 r.). Maltańczycy zdobyli ją dzięki temu, że Nowodworski wysadził bramę wjazdową fortecy. Po powrocie do Polski w chwale bohatera służył królowi Zygmuntowi III, który zlecił mu przeprowadzenie reformy wojska. Uchodził za specjalistę od sztuki oblężniczej i materiałów wybuchowych.

 

Kolegium Nowodworskiego schodkowymi szczytami ozdobionymi sterczynami nawiązuje do późnogotyckiej architektury sąsiedniego Collegium Maius. Główną ozdobą gmachu jest jednak wewnętrzny dziedziniec z wczesnobarokowymi, arkadowymi krużgankami i malowniczymi „pałacowymi" schodami, dobudowanymi w połowie XIX w.

 

Źródło: krakow.travel

Data: 2013-05-20 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych