Dworek Jana Matejki w Krzesławicach

Adres:
ul. Wańkowicza 25, Kraków

Niegdyś wieś, obecnie dzielnica Krakowa – Krzesławice – szczyci się długą historią. Po raz pierwszy zostały wymienione w dokumentach z XII wieku, kiedy hojny właściciel pozostawił je w testamencie zakonowi bożogrobców z Miechowa.

Również sam dworek ma długie dzieje i... szczęście do wybitnych mieszkańców. Pierwszym z nich był Hugo Kołłątaj, oświeceniowy działacz polityczny, współtwórca Konstytucji 3 Maja – pierwszej europejskiej konstytucji. Został właścicielem Krzesławic jako rektor Akademii Krakowskiej, do której wówczas należała wieś. To on otoczył dworek rozległym parkiem.

Drugim wybitnym mieszkańcem był Jan Matejko, przez wielu uznawany za największego polskiego malarza XIX wieku. Kupił tę posiadłość w 1876 roku za pieniądze ze sprzedaży obrazu „Batory pod Pskowem”. Od tej pory Krzesławice były jego ulubionym miejscem odpoczynku.

Od 1960 roku dworek jest własnością Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, które przekształciło go w muzeum. Można tu zobaczyć obrazy Matejki, w tym Poczet królów i książąt polskich oraz pamiątki po artyście – sztalugi, skrzynie na rysunki, przedmioty użytkowe. Jedną salę poświęcono również Kołłątajowi.

 

Data: 2017-05-01 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych