Osiedla Wandy i Willowe

Adres:
Osiedle Wandy, Kraków

Pierwsi projektanci Nowej Huty oparli się na koncepcji „jednostki sąsiedzkiej” – samowystarczalnych osiedli na 4–5 tysięcy mieszkańców, które miały zapewniać wszystkie udogodnienia. To, czego potrzebują – sklepy, szkoły, przedszkola, place zabaw, urząd pocztowy, ośrodek zdrowia, kino – miało znaleźć się w najbliższym sąsiedztwie.

Z taką myślą przystąpiono do wznoszenia pierwszych domów, które zbudowano zanim powstał urbanistyczny plan nowego miasta. Najstarszy rejon Nowej Huty nieco więc odbiega wyglądem od pozostałych osiedli: domy są tu stosunkowo niewielkie, mają tylko trzy kondygnacje, a plan zabudowy jest swobodny, pozbawiony rygorystycznej symetrii.

Tak powstały pierwsze nowohuckie osiedla: Wandy i Willowe. Na osiedlu Wandy stoi najstarszy budynek mieszkalny Nowej Huty (ul. Mierzwy 14, początek budowy: 23 kwietnia 1949 roku), co upamiętniono tablicą pamiątkową.

Na osiedlu Willowym położony jest pierwszy rynek Nowej Huty, zwany placem Pocztowym. Potem nosił imię przodownika pracy socjalistycznej Piotra Ożańskiego. Obecnie rozważana jest ponowna zmiana nazwy, tym razem na plac Przy Poczcie. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie losy Piotra Ożańskiego stały się inspiracją dwóch słynnych filmów Andrzeja Wajdy: „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”.

Data: 2017-05-01 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych