Kościół św. Trójcy i klasztor Dominikanów

Adres:
ul. Stolarska 12, 31-043 Kraków

Dominikanie sprowadzili się do Krakowa w 1222 r. dzięki staraniom Jacka i Iwona Odrowążów; romański kościół zbudowano już w połowie XIII w., a rozbudowano w połowie XV w. w stylu gotyckim. W 2. połowie XIV i XV w. wzniesiono wzdłuż naw bocznych i prezbiterium kaplice rodzinne i cechowe. W XVII w. powstały kaplice grobowe Myszkowskich, Lubomirskich, Zbaraskich i św. Jacka. Ta ostatnia, zbudowana na wzór kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, należy do najwybitniejszych tego typu dzieł w Polsce. Wyróżnia się też kaplica Matki Bożej Różańcowej (koniec XVII w.) wzniesiona jako wotum za wiktorię wiedeńską.

Uwagę zwraca charakterystyczny, schodkowy szczyt fasady, ozdobiony tarczami herbowymi. Wejście do kościoła prowadzi przez neogotycką kruchtę – z portalem z końca XIV w., bogato rzeźbionym motywami roślinno-zwierzęcymi. Wielki pożar w 1850 r. zniszczył kościół, wieżę i część klasztoru. Kościół odbudowano w latach 50., a klasztor w latach 90. XIX w. w stylu neogotyckim.

We wnętrzu znajduje się płyta nagrobna Kallimacha projektu Wita Stwosza, w kaplicach zachowało się wyposażenie barokowe, w kościele wystrój jest neogotycki.

Do kościoła przylegają zabudowania klasztorne, skupione wokół trzech dziedzińców, wznoszone od XIII w. Do szczególnie ciekawych należą: romański refektarz, kapitularz, budynek dawnej furty (XIII w.) oraz dawna biblioteka. W krużgankach są liczne nagrobki i epitafia, głównie z XVI i XVII w.

Data: 2017-02-03 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Portal główny
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych