Synagoga Kupa

Adres:
ul. Warszauera 8, Kraków

Synagoga powstała w latach 40. XVII w. z funduszu kahału i dlatego nosi nazwę Kupa (słowo „kupa" znaczy fundusz). W XIX w. bożnicę kilkukrotnie rozbudowywano: najpierw w związku z budową ulicy Miodowej utworzono ogród pomiędzy ulicą a elewacją synagogi, a jedną ze ścian świątyni jest mur obronny Kazimierza. Powstała też piętrowa oficyna i ganek komunikacyjny do pomieszczenia dla kobiet. W okresie międzywojennym przeprowadzano prace konserwatorskie i estetyzujące. Wnętrze ozdobiono nowymi malowidłami, a cały budynek otoczono ozdobnym ogrodzeniem.

Podczas okupacji niemieckiej bożnica uległa dewastacji. Całkowicie zniszczone zostały bima (podwyższone, zadaszone miejsce w centrum synagogi) oraz platforma ze schodami i pulpitem kantora przed arką, przepadło też ruchome wyposażenie.

Przez kilka lat po wojnie w bożnicy ponownie odbywały się zgromadzenia modlitewne. Pełniła ona także inne funkcje, znajdowała się tam m.in. wytwórnia macy i rytualna rzeźnia drobiu, a oficynie mieszkały rodziny żydowskie przybyłe po 1945 r. z ZSRR. Bożnicę użytkowała też spółdzielnia produkcyjna.

Obecnie, po przeprowadzeniu gruntownego remontu konserwatorskiego, synagoga służy jako miejsce spotkań, koncertów i wystaw, przede wszystkim w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jest też główną synagogą krakowskiej gminy żydowskiej.

Data: 2017-05-30 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych