Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Stare Miasto z Drogą Królewską

Adres: ul. Floriańska, Kraków

Makieta Starego Miasta przedstawia tę część Krakowa, która niegdyś była otoczona murami obronnymi oraz Wawel – wzgórze z zamkiem królewskim i katedrą usytuowane na przeciwległym końcu Drogi Królewskiej – a także fragment płynącej u stóp wzgórza Wisły.

Dochodząc do makiety od strony Bramy Floriańskiej na fryzie okalającym makietę znajdujemy jej zwięzły opis. Położenie makiety w przestrzeni miasta zlokalizujemy na prawym skraju – w pobliżu Barbakanu i Bramy Floriańskiej – na początku ulicy o tej samej nazwie. Od tego miejsca możemy prześledzić przebieg Drogi Królewskiej zaznaczony na makiecie odmienną od innych ulic fakturą. Szerokość ulic podpisanych brajlem została powiększona w stosunku do rzeczywistych proporcji tak, aby dać możliwość odczytywania dotykiem ich nazw. Kolejnymi liczbami od 1 do 12 zaznaczono miejsca umieszczenia poszczególnych makiet od Barbakanu i Bramy Floriańskiej do Wawelu, a literami A i B – makiety ustawione na Placu Szczepańskim i Placu Wszystkich Świętych. Dwie ostatnie nie spełniają parametrów przyjętych w projekcie o nazwie: „Droga Królewska dla niepełnosprawnego turysty", dają jednak możliwość zapoznania się z nieistniejącą dziś architekturą obu placów.

Płaszczyzna makiety obrazuje szachownicowy układ ulic i zabudowanych przestrzeni między nimi z dużym Rynkiem Głównym o wymiarach rzeczywistych około 200 na 200 metrów. Jest on wynikiem lokacji Krakowa na prawie magdeburskim w 1257 r. Najbardziej zauważalne odstępstwa od regularnego układu ulic i głównego placu miasta były spowodowane uwzględnieniem istniejących na tym obszarze przed lokacją budynków. Na makiecie wyeksponowano i podpisano tylko najważniejsze zabytki. Położenie pozostałej zabudowy zaznaczono jedynie symbolicznie. Dla lepszej orientacji warto zauważyć, że wszystkie napotykane na Drodze Królewskiej kościoły są orientowane, tzn. ich oś biegnąca od wejścia głównego do ołtarza głównego wskazuje kierunek z zachodu na wschód.

W miejscu wyburzonych średniowiecznych fortyfikacji Stare Miasto otacza dziś krąg założonego w pierwszej połowie XIX wieku jedynego w swoim rodzaju parku miejskiego zwanego Plantami. Jego położenie na makiecie zaznaczono odmienną fakturą podobną do zastosowanej na wydanym przez Urząd Miasta Krakowa turystycznym planie miasta dostępnym w miejskich punktach informacji turystycznej. Tak jak dawne mury obronne Planty mają w rzeczywistości około 4 km długości.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót