Balet Form Nowoczesnych AGH

Adres:
Aleja Mickiewicza 30, Kraków
Władze:

Dyrektor: Jerzy Maria Birczyński

Balet Form Nowoczesnych AGH został założony w 1969 roku przez Jerzego Marię Birczyńskiego przy Akademii Górniczo-Hutniczej, która do dzisiaj opiekuje się zespołem i zapewnia możliwość zajmowania się sztuką przez krakowska młodzież oraz ciągłość pracy artystycznej i jej prezentację w kraju i na świecie.


W grudniu 1969 r. zespół zadebiutował w programie "Telewizyjny Ekran Młodych", potem w lutym 1970 zdobył wyróżnienie na festiwalu młodych i debiutujących teatrów "START 70" i wkrótce stał się najbardziej znanym studenckim zespołem tańca nowoczesnego, obecnie konkuruje z zespołami profesjonalnymi w kraju i za granicą.

Występował na wielu profesjonalnych festiwalach m.in: Dni Teatrów Tańca w Heilbronn, Europejskie Spotkania Uniwersyteckich Teatrów Tańca w Bochum, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Jazz Juniors, Krakowski Festiwal Jazzowy, 7 Dni Muzyki Kompozytorów Krakowskich, Festiwal Jazzowy "Raumori Meditteranei" w Roccella Jonica we Włoszech, Międzynarodowe Konkursy Choreograficzne we Francji i Szwajcarii, III Ogólnopolski Konkurs Tańca Scenicznego i Choreografii w Gdańsku, Łódzkie Spotkania Baletowe, "Fine Arts Festival" towarzyszący sympozjum KBWE n.t. światowego dziedzictwa kultury, Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Moskwie, II Festiwal Sztuki Religijnej w Ustroniu, Europejski Miesiąc Kultury w Krakowie i wiele innych.

Za granicą Zespół występował: w USA, Meksyku, Danii, Ukrainie, Litwie, Anglii, Francji, Szwajcarii, Finlandii, ZSRR, CSRS, Niemczech, Jugosławii, Bułgarii, we Włoszech i na Węgrzech, Słowacji, Czechach, ponadto brał udział w1 Międzynarodowym Festiwalu Tańca Współczesnego "Taniec XXI w." w Kijowie 1998 oraz w około 30 programach TV.

Zespół otrzymał medal XX-lecia ZSP, medal Francuskiego Towarzystwa Miłośników Sztuki "Le Quarteron", Nagrodę Artystyczną Młodych im. St.Wyspiańskiego II stopnia "za osiągnięcia w tańcu nowoczesnym", wyróżnienie w Konkursie Choreograficznym podczas Łódzkich Spotkań Baletowych, oraz z okazji XX-lecia istnienia Złotą Odznakę za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej, a także nagrodę "Lotos" dla J.M. Birczyńskiego "za wybitne osiągnięcia w pedagogicznej działalności na Ukrainie i w świecie". Balet otrzymał wiele innych wyróżnień i dyplomów.

Inspiracją dla tancerzy i choreografa jest muzyka od bluesowej i soulowej (James Brown, Aretha Franklin, Joe Cocker) poprzez jazz (Herbie Hancock, Miles Davis, Don Ellis, Krzysztof Komeda, Tomasz Stańko) po muzykę barokową (Bach, Vivaldi, Corelli) romantyczną (Chopin) i współczesną ( Karol Szymanowski,Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Marek Chołoniewski, Krzysztof Knittel).
Tancerze doskonalą swój warsztat ćwicząc codziennie elementy techniki tańca klasycznego, nowoczesnego i jazzowego. Często uczestniczą w warsztatach tanecznych w Polsce i za granicą, wielokrotnie Zespół organizował w Krakowie warsztaty taneczne z udziałem wybitnych choreografów i pedagogów tańca z całego świata (m.in. Douglas Dunn z USA, zespół tańczy "Interpley", David Earle z Kanady który w roku 1994 z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia Zespołu przyjął zaproszenie do pracy z "Baletem Form Nowoczesnych AGH". Podczas trzytygodniowych warsztatów tańca modern wykładał podstawy techniki Graham i Limona oraz przekazał jeden ze swych wczesnych układów - trzyczęściową "Suitę barokową",, Kilina Cremona, Karin Waehner z Francj).

Spora grupa wychowanków Zespołu przeszła do ruchu profesjonalnego, jedną z nich jest Agnieszka Łaska- wieloletnia tancerka i asystentka choreografa. a w tej chwili przebywa na stypendium w Meksyku. Jej choreografia "Valle" do muzyki Mehdi Mengjiqi jest w repertuarze Baletu Form Nowoczesnych AGH.

Jerzy Maria Birczyński -- założyciel Baletu, jest choreografem, kierownikiem artystycznym i pedagogiem Zespołu od początku istnienia po dzień dzisiejszy. Wypracował swój własny język choreograficzny biorąc za inspirację "formę" muzyki (strukturę) i dąży do czystego tańca. Ukończył Państwową Szkołę Baletową w Warszawie, tańczył w Teatrze Wielkim w Łodzi i w zespole Conrada Drzewieckiego.
Jest laureatem wielu nagród na profesjonalnych konkursach m.in: pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym "Le Ballet pour Demain" w Paryżu-Bagnolet 1979 (za "Larghetto" z koncertu f-moll F.Chopina) V miejsca na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Nyon w Szwajcarii 1979 (za utwór "Tears of Joy" do muzyki Don Ellisa) oraz wyróżnienia na Konkursie Choreograficznym w ramach "Łódzkich Spotkań Baletowych" (za "Wariacje B-dur" do muzyki F.Chopina). a także nagrodę "Lotos" "za wybitne osiągnięcia w pedagogicznej działalności na Ukrainie i w świecie" 1999.

Wykonawcami nagrodzonych choreografii byli jego uczniowie i wychowankowie - tancerze Baletu Form Nowoczesnych AGH.

Ponadto stworzył choreografię do ok. 35 spektakli w teatrach dramatycznych w całej Polsce i brał udział w kilkunastu programach baletowych w TV. Wykładał taniec w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, prowadził warsztaty taneczne dla studentów szkół artystycznych z Francji i Niemiec, układał choreografię dla nowojorskiego zespołu "Douglas Dunn & Dancers" ("Song 2") oraz dla "Polskiego Teatru Tańca" ("Nocturn", "Wariacje b-dur"). Utwory te są obecnie w repertuarze Baletu Form Nowoczesnych AGH

"Nie bawię się w dialog ideowy z widzami. Spektaklom nie towarzyszy nadęta filozofia przedstawiana zazwyczaj w drukowanym programie. Niewątpliwie treści niosące poszczególne sekwencje mogą być i są odczytywane przez widzów poprzez czytelny przekaz podany wyłącznie drogą tańca. Istotą bowiem baletu jest ruch, on jest środkiem wyrazu idei choreografa".
Jerzy Maria Birczyński.

Data: 2013-05-15 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Dąbek
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych