Dom Józefa Mehoffera

Adres:
Krupnicza 26, 31-123 Kraków
Władze:

Kierownik: Wojciech Hermiński

Godziny otwarcia:

poniedziałek, wtorek - nieczynne

środa – niedziela: 10.00 – 16.00

Opis

Józef Mehoffer (1869-1946), uczeń Jana Matejki i rówieśnik Stanisława Wyspiańskiego, był jednym z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Od dzieciństwa związany z Krakowem. W 1932 roku nabył dom przy ul. Krupniczej i nadał mu cechy rodzinnego pałacyku wyposażając w stylowe meble, dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, zdobiąc też własnymi pracami.

Wystawy stałe:

Stała wystawa monograficzna

Józef Mehoffer (1869-1946), uczeń Jana Matejki i rówieśnik Stanisława Wyspiańskiego, był jednym z najwybitniejszych artystów Młodej Polski. Od dzieciństwa związany z Krakowem.

Malarz nowatorskich polichromii, wybitny witrażysta europejski, twórca m.in. monumentalnych witraży w katedrze we Fryburgu i w katedrze na Wawelu. Obrazy jego znajdują się we wszystkich czołowych galeriach kraju, a także w Wiedniu, we Lwowie i w innych miastach Europy.

W 1932 roku nabył dom przy ul. Krupniczej i nadał mu cechy rodzinnego pałacyku wyposażając w stylowe meble, dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, zdobiąc też własnymi pracami. We wnętrzach starał się zachować ten sam nastrój i styl, jaki panował w jego poprzednich domach i mieszkaniach, zwłaszcza w starym dworze w Jankówce pod Krakowem, gdzie m.in. założył jeden z najpiękniejszych ogrodów tej epoki. Tak urządzony przez niego dom przy ul. Krupniczej, z dużym jak na centrum Krakowa ogrodem, stał się miejscem spotkań artystycznych i jednym z większych prywatnych „muzeów” w Polsce.

Po śmierci Józefa Mehoffera rodzina dbała o zachowanie obiektu tak, jak wyglądał za jego życia. Z czasem, z inicjatywy syna artysty, dra Zbigniewa Mehoffera, zrodziła się idea utworzenia biograficznego muzeum.

W odtworzonych wnętrzach, w kilku pomieszczeniach na parterze i w dziesięciu pokojach na piętrze, od stycznia 1996 roku, tj. od momentu otwarcia placówki, widz ma możliwość poznać obrazy artysty, witraże, projekty sztuki dekoracyjnej, studia, pamiątki rodzinne. Do najcenniejszych obiektów należą: witraże Vita somnium breve, Caritas i Wiara, Nadzieja, Miłość; portrety żony: tzw. florencki i wiedeński; pejzaże: Wisła pod Niepołomicami, Czerwona Parasolka i Epopeja rzymska; kolekcja drzeworytów japońskich zXVIII/XIX wieku czy też hinduska kadzielnica w kształcie ibisa. Eksponaty są częściowo darem i depozytem rodziny Mehofferów, pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Ekspozycji towarzyszy ilustrowany przewodnik w polskiej i angielskiej wersji językowej. Muzeum prowadzi własną działalność oświatową i wystawienniczą. Salon Domu Józefa Mehoffera jest także miejscem koncertów kameralnych i spotkań dyskusyjnych.

Data: 2017-05-05 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Paweł Waluś
Podmiot publikujący: Portal główny
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych