Teatr KTO

Adres:
ul. Krowoderska 74/13, 31-158 Kraków
Telefon:
rezerwacja biletów +48 (12)633-89-47
Władze:

Dyrektor naczelny i artystyczny: Jerzy Zoń

Godziny otwarcia:
sekretariat: poniedziałek-piątek 9.00-16.00
kasa i rezerwacja biletów: poniedziałek-piątek 9.00-16.00 oraz na dwie godziny przed spektaklem

Opis

Założony w 1977 roku przez studentow Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od roku 1985 uprawia także teatr uliczny nawiązujący do teatrzyków jarmarcznych jakie były popularne na targowiskach średniowiecznych miast. KTO eksperytmentuje z teatrem ulicznym dzięki czemu w swoich przedstawienieach stawia przede wszystkim na ruch, głos, muzykę, a w mniejszym stopniu na słowo. Teatr wystawia na festiwalach w Polsce i w wielu innych krajach na całym świecie.

Teatr KTO powstał w Krakowie w 1977 r. Od 1985 r. grupa uprawia również teatr uliczny.

 

Doświadczenia sceniczne, a także uliczne eksperymenty wykształciły specyficzny język tego teatru, którego tworzywem są: ciało aktora, głos, ruch, muzyka, a w bardzo ograniczonym wymiarze słowo. Teatr KTO stylem pracy i repertuarem nawiązuje do tradycji średniowiecznego teatru jarmarcznego, wędrownego, kuglarskiego. Wszystko to sprawia, że spektakle teatru są spontaniczne i gorąco przyjmowane przez różnego typu widownię. Teatralne archetypy i emocjonalny charakter widowisk, skutecznie zlikwidowały barierę niezrozumienia między TEATREM KTO a widzami, zarówno tymi z małych miast i miasteczek, jak i tymi z sal renomowanych festiwali teatralnych.

 

Spektakle Teatru KTO prezentowane były na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, a także Szwecji, Niemczech, Austrii, Rosji, Ukrainie, Brazylii, Belgii, Czechosłowacji, Słowacji, Węgrzech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Kostaryce, Bułgarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Tunezji, Litwie, Albanii, Białorusi, Rumunii, Chorwacji, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Kolumbii, Meksyku, Iranie.

 

Ponad półtora miliona widzów na całym świecie uczestniczyło w przedstawieniach KTO, repertuarowych i okazjonalnych - prezentowanych tylko raz.

 

Teatr KTO jest organizatorem jednego z najstarszych festiwali teatrów plenerowych w Europie Środkowej. Festiwal organizowany od 1988 roku, na stałe wpisał się w letni kalendarz kulturalny Krakowa.

 

Teatr KTO od stycznia 2005 roku jest teatrem miejskim.

Data: 2017-04-26 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Paweł Waluś
Podmiot publikujący: Portal główny
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych