Podgórze

Adres:
ul. Limanowskiego, Kraków

W roku 1784 arcyksiążę austriacki Józef II nadał prawa miejskie osadzie, istniejącej na prawym brzegu Wisły już w średniowieczu. Nowe miasto przyjęło używaną już od pewnego czasu nazwę - Podgórze.

 

Czasy austriackie to dla Podgórza okres dynamicznego rozwoju, w mieście kwitł przemysł. Pod koniec XIX w. było ono dziewiętnastym co do wielkości miastem monarchii austro-węgierskiej, dorównując Nowemu Sączowi czy czeskiemu Ołomuńcowi. Dzięki temu Podgórze mogło być nie tylko konkurentem, ale też partnerem dla Krakowa.

 

Z chwilą realizacji idei Wielkiego Krakowa (1904-1910), polegającej na przyłączeniu do miasta sąsiednich gmin, stało się jasne, że przystąpienie do tej koncepcji Podgórza jest tylko kwestią czasu. I tak, po żmudnych pertraktacjach, w roku 1915 Podgórze zostało XXII dzielnicą Krakowa.

 

Historia Podgórza wiąże się niestety również z eksterminacją mieszkańców Krakowa (i okolic) pochodzenia żydowskiego. Wiosną 1941 r. hitlerowcy utworzyli tu getto - zamkniętą, otoczoną murem dzielnicę żydowską, którą krwawo zlikwidowali dwa lata później.

 

Źródło: krakow.travel

Data: 2013-05-28 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Weronika Dulowska
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych