Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Radni interpelują

Radni Łukasz Maślona i Łukasz Gibała interpelują w sprawach ważnych dla Krakowa i jego mieszkańców. M.in. w sprawie zakupu nieruchomości w rejonie „Wesoła” w pakiecie z kościołem, dobrych praktyk w zakresie prezentowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W jakich jeszcze sprawach interweniują radni?

Fot. bip.krakow.pl

Mieszkańcy Kazimierza wystąpili do Zarządu Zieleni Miejskiej z wnioskiem o zagospodarowanie działek zlokalizowanych przy ul. Skawińskiej o numerach 23/7 oraz 238 obr. 216 Śródmieście jako zieleni urządzonej oraz zlikwidowanie istniejącego tam nielegalnego parkingu.

Złożyli także 86 wniosków do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Krakowa w zakresie zmiany dotychczasowego sposobu użytkowania wymienionych działek z usługowej na zieleń publiczną. W ramach akcji społecznej pod koniec kwietnia oczyścili działkę, zbierając około 1400 kg odpadów. Dodatkowo zwracają uwagę, że na nielegalnym parkingu miasto rocznie traci między 100 a 200 tys. zł. Radny Łukasz Gibała w interpelacji złożonej do Prezydenta, zwraca uwagę, że mieszkańcy otrzymali z Zarządu Zieleni Miejskiej informację, że teren ten nie jest w dyspozycji ZZM, oraz że Gmina Miejska Kraków zarezerwowała tę nieruchomość na potrzeby zamiany za działki będące własnością prywatną. W związku z tym radny  prosi  Prezydenta o udzielenie informacji, czy zostały podjęte rozmowy między Gminą Miejską Kraków a innymi podmiotami na temat wymiany lub sprzedaży przedmiotowych nieruchomości i na jaki cel, oraz czy w świetle starań mieszkańców Kazimierza o zmianę przeznaczenia terenu w Studium na cele zieleni publicznej i uzupełnienie funkcji bulwarów Wisły (Bulwar Inflancki), możliwe jest przekazanie terenu w zarząd Zarządowi Zieleni Miejskiej w celu zabezpieczenia terenu przed wjazdem samochodów oraz zagospodarowania go jako zieleń urządzoną. 

Radny Łukasz Gibała złożył także interpelację do Prezydenta w sprawie rozbudowy układu komunikacyjnego wokół Szpitala Uniwersyteckiego. Radny zwraca uwagę, że szpital ma zacząć funkcjonować w listopadzie tego roku, a planowane inwestycje drogowe – przebudowa ulic Kazimierza Konstaneckiego i Macieja Jakubowskiego oraz utworzenie nowej drogi dojazdowej do szpitala od strony ul. Kosocickiej - są dopiero na etapie wyłaniania wykonawcy dokumentacji projektowej. Radny dopytuje, kiedy zostaną zrealizowane planowane inwestycje drogowe w tym rejonie oraz czym spowodowane są opóźnienia.

Radny Łukasz Gibała dopytuje Prezydenta Miasta Krakowa o zakup przez Gminę Miejską Kraków nieruchomości na obszarze obszaru „Wesoła” w pakiecie z kościołem pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Mikołaja Kopernika 19. Radny podkreśla, że sam głosował za zakupem, bowiem najbardziej prawdopodobną alternatywą było przejęcie tego terenu przez deweloperów. Łukasz Gibała powołując się na publikacje „Gazety Krakowskiej” informuje, że arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski wyraził zainteresowanie przejęciem świątyni. Wobec tych informacji, radny sugeruje, by doprowadzić do trójstronnych negocjacji z władzami Szpitala Uniwersyteckiego w sprawie wyłączenia budynku sakralnego z wykazu nieruchomości, by Kuria Metropolitalna mogła zakupić kościół bezpośrednio od właściciela. Gdyby jednak nie doszło do takich negocjacji, radny wnioskuje o odsprzedanie budynku kościoła w tej samej cenie Kurii. Innym rozwiązaniem może być zamiana na nieruchomości będące w posiadaniu Kurii, które mogłyby lub służą mieszkańcom Krakowa. Ostatnią alternatywą, gdyby nie doszły do skutku wcześniejsze sugestie radnego, jest nadanie nowej funkcji budynkowi kościoła, np. muzeum.

Ostatnia interpelacja radnego Łukasza Gibały dotyczy budowy przy ul. Senatorskiej. Radny powołuje się na doniesienia prasowe w sprawie budowy bloku, którego długość ma wynieść 60 m, natomiast wysokość ma sięgać 23 m. Okoliczni mieszkańcy obawiają się, że budowa bloku wpłynie na nasłonecznienie sąsiednich kamienic, a lokale przy ul. Senatorskiej, których okna wychodzą na stronę planowanej inwestycji zostaną praktycznie odcięte od światła. Mieszkańcy zwracają także uwagę na małą liczbę planowanych miejsc parkingowych. Radny w interpelacji zwraca także uwagę na ład przestrzenny rejonu. W tej okolicy dominuje zabudowa do czterech kondygnacji, czyli dwa razy niższa niż planowana inwestycja. Radny prosi, by Prezydent Miasta Krakowa przyjrzał się tej sprawie, objął nadzór nad postępowaniem w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy pod kątem analizy wpływu planowanej inwestycji na zaciemnienie okolicznych budynków, zaplanowanej liczby miejsc postojowych oraz zapewnienie ładu przestrzennego okolicy. Radny apeluje także o jak najszybsze sporządzenie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Półwsie Zwierzynieckie”, który swoim zasięgiem objął by także teren planowanej inwestycji.

Łukasz Maślona złożył interpelację na wniosek mieszkańców ul. Starowiślnej, którzy skarżą się na zakłócanie ciszy nocnej podczas trwających od czwartku do soboty cotygodniowych imprez organizowanych przez klub Shine, zlokalizowany w kamienicy po kinie Uciecha. Mieszkańcom przeszkadza hałas, tablice świetlne, śmieci i korki. Łukasz Maślona prosi o interwencję Straży Miejskiej i MPK (w związku z dołączoną dokumentacją zdjęciową, która obrazuje m.in. zatrzymanie autobusu MPK w miejscu z zakazem zatrzymywania się) w sprawie wyjaśnienia braku kontroli nad wymienionymi sytuacjami. Radny prosi także o informację, jakie Urząd Miasta Krakowa podejmie działania celu ograniczenia uciążliwości, które spotykają mieszkańców ulicy Starowiślnej.

W kolejnej interpelacji radny Maślona interweniuje w sprawie prezentacji miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Osiedle Podwawelskie”. Z informacji na stronach Biuletynu Informacji Publicznej wynika, że plan został zaprezentowany do wglądu mieszkańców 10 czerwca, natomiast dzień później, 11 czerwca zaplanowano publiczną dyskusję nad planem w Urzędzie Miasta Krakowa. Radny zwraca uwagę, że jeden dzień na zapoznanie się z rysunkiem i opisem planu to stanowczo za mało. – Proszę o wyznaczenie dodatkowego terminu spotkania z krakowianami. Proszę także o rozważenie możliwości spotkania z mieszkańcami w miejscu, które znajduje się na terenie projektowanego planu. Ułatwi to mieszkańcom udział w procesie tworzenia MPZP obszaru „Osiedle Podwawelskie” – apeluje radny Łukasz Maślona i sugeruje także, by organizowanie spotkań na terenach procedowanych planów stało się dobrą praktyką.

 

 

pokaż metkę
Autor: (MK)
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-06-11
Data aktualizacji: 2019-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź