Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Komunikacja i toalety dla niepełnosprawnych

Dwóch radnych złożyło interpelacje w sprawach związanych z komunikacją miejską. Radny Łukasz Wantuch wraca do sprawy tzw. superbiletu, a radny Łukasz Sęk prosi o oznaczenie tramwajów niskopodłogowych.

Fot. Magiczny Kraków

Radny Łukasz Wantuch przypomina, że miesiąc temu wysłał do Zarządu Transportu Publicznego projekt uchwały dotyczący „superbiletu” z prośbą o opinię. Niestety, w odpowiedzi ZTP w żaden sposób nie odniósł się do wyliczeń finansowych, które zdaniem radnego są kluczowe dla tego projektu. W tej sytuacji raz jeszcze, korzystając tym razem z formy interpelacji, prosi o ocenę projektu uchwały pod względem finansowym.

Radny Łukasz Sęk interpelował w sprawie toalet dla osób niepełnosprawnych. Interweniowali u niego mieszkańcy, którzy zgłosili znaczny problem z możliwością skorzystania z toalet w centrum miasta przez osoby niepełnosprawne. Toaleta w Sukiennicach kilkanaście lat temu posiadała jedną kabinę umieszczoną na poziomie płyty Rynku i osoby niepełnosprawne mogły z niej korzystać. Po remoncie wszystkie toalety zlokalizowano w podziemiu. Zamontowano co prawda na schodach windę dla wózków, jednak korzystanie z niej jest bardzo czasochłonne i generuje sporo problemów. Radny opisuje też sytuację sprzed kilku dni,  kiedy winda podczas wyjeżdżania z osobą na wózku się zepsuła. Cała sytuacja spotkała się niestety z agresją osób oczekujących w kolejce w stronę osoby niepełnosprawnej i jej opiekunki za to, że „zablokowali" wejście do toalety. Radny zwrócił się o informację dlaczego kabina w Sukiennicach na poziomie zero została zlikwidowana i przenalizowanie możliwości jej przywrócenia z dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W swojej drugiej interpelacji radny Sęk pyta, jakie rodzaje pojazdów obsługują poszczególne linie tramwajowe oraz czy możliwe jest umieszczenie na papierowych i internetowych rozkładach jazdy oznaczeń, które kursy będą wykonywane przez pojazdy niskopodłogowe. Jak tłumaczy radny, obecnie w Krakowie jeździ już sporo tramwajów z niską podłogą, jednak ciągle są linie i obszary gdzie nie ma takich pojazdów albo są tylko na niektórych kursach. Taka sytuacja rodzi często problemy dla mieszkańców, którzy podróżują z osobą niepełnosprawną lub z wózkiem i nie wiedzą czy będą mogli swobodnie wsiąść do tramwaju.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-07-01
Data aktualizacji: 2019-07-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź