Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Dofinansować WOPR, zrewitalizować kopiec

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to instytucja potrzebna, ale niedofinansowana. Zwraca na to uwagę w interpelacji radny Łukasz Gibała. Radny Rafał Komarewicz chciałby z kolei rewitalizacji Kopca Krakusa, natomiast radnego Łukasza Maślonę zainteresowała sprawa bezumownego korzystania z nieruchomości należących do Gminy Miejskiej Kraków przez operatora Tauron Dystrybucja S.A.

Fot. Tom Rollauer Fotografie

Mając na uwadze coraz większą liczbę interwencji oraz konieczność poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa wypoczywających nad wodą, radny Łukasz Gibała przekonuje, iż zasadne jest zwiększenie środków finansowych na rzecz działalności krakowskiego WOPR. Obecnie WOPR jest w stanie zapewnić wynagrodzenie wyłącznie trzem osobom w ciągu dyżuru dziennego i dwóm w ciągu dyżuru nocnego – informuje radny i pyta, czy istnieje możliwość przekazania środków pieniężnych, w ramach dotacji celowej z budżetu Gminy Miejskiej Kraków, na zapewnienie dodatkowych etatów w krakowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Radny Łukasz Maślona zwrócił się z prośbą o przedstawienie opinii Urzędu Miasta Krakowa w sprawie bezumownego korzystania z nieruchomości należących do Gminy Miejskiej Kraków przez operatora Tauron Dystrybucja S.A. Jak twierdzi radny, od kilkunastu lat sądy w Polsce przyznają odszkodowania właścicielom działek, na których bezumownie stoją urządzenia energetyczne. Radny prosi zatem o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania. Czy na terenie Gminy Miejskiej Kraków jest prawnie uregulowany przesył energii elektrycznej z operatorem Tauron Dystrybucja S.A.? Jeśli tak, to jakie są wpływy z tego tytułu do budżetu miasta w ujęciu rocznym? Czy Tauron Dystrybucja S.A. korzysta bez umowy z jakichkolwiek nieruchomości będących własnością lub we władaniu Gminy Miejskiej Kraków. Radnego w szczególności interesuje, czy znajduje się na nich infrastruktura elektroenergetyczna obejmująca linie napowietrzne i podziemne oraz elementy infrastruktury naziemnej i podziemnej, czyli słupy poszczególnego rodzaju wraz z ich fundamentami lub elementy trafostacji. Jeśli tak, to jaka jest skala tego zjawiska.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w związku z poruszonymi kwestiami radny Maślona wnosi o przeprowadzenie szczegółowej analizy wszystkich dotyczących ich przypadków, wycenę roszczeń odszkodowawczych i skierowania wezwania do spółki Tauron Dystrybucja S.A. o ustanowienie służebności przesyłu na nieruchomościach należących do Gminy Miejskiej Kraków oraz zapłatę na rzecz miasta stosownych kwot z tytułu odszkodowania.

Jak przekonuje radny Rafał Komarewicz, tereny wokół Kopca Krakusa są zaniedbane i wymagają odnowienia oraz dostosowania do potrzeb krakowian. Mając na uwadze ułatwienie naszym mieszkańcom spędzania wolnego czasu na miejskich terenach, ale także pobudzając dodatkowo ruch turystyczny w tym miejscu, radny prosi o podjęcie wszelkich możliwych działań celem przeprowadzenia rewitalizacji tych terenów. Działania te miałyby na celu umożliwienie w komfortowy i przyjazny sposób spędzania tam czasu wolnego, pomogą również w dbaniu o czystość i bezpieczeństwo na tym obszarze.

W związku z internetową petycją, którą wystosowali mieszkańcy Starego Bieżanowa oraz Wieliczki, radny Rafał Komarewicz zwrócił się także z prośbą o rozważenie nowego połączenia autobusowego pomiędzy Wieliczką, Starym Bieżanowem a Centrum Kongresowym ICE. Nowa linia autobusowa zapewniłaby dojazd do centrum Krakowa i Wieliczki.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-07-08
Data aktualizacji: 2019-07-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź