Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ład przestrzenny, ruch tranzytowy, ogrzewalnia w Nowej Hucie

O usunięcie miejskich banerów z zabytkowych fasad budynków apeluje radna Nina Gabryś, Stanisław Moryc prosi prezydenta o ponowne rozważenie lokalizacji ogrzewalni dla mężczyzn, a radny Łukasz Gibała apeluje o ograniczenia w ruchu tranzytowym samochodów ciężarowych w Krakowie.

Radna Nina Gabryś zwróciła się do Prezydenta w sprawie usunięcia miejskich banerów z zabytkowych fasad budynków. - Dzięki działalności osób zgromadzonych wokół inicjatywy "ŁADny Kraków", które na bieżąco kontrolują nielegalne reklamy w mieście, zauważyć można, że niestety miasto przyczynia się do reklamowego chaosu (np. baner Miejskich Wodociągów na budynku Filharmonii oraz baner MPEC-u na budynku Korony Kraków). W oczekiwaniu na bardzo potrzebną uchwałę krajobrazową warto podjąć, w mojej ocenie, kroki w tym kierunku i przeprowadzić audyt wśród jednostek miejskich, które wieszają reklamy, banery itp. na zabytkowych fasadach i wezwać do zaprzestania tej praktyki – apeluje radna Gabryś.

Nina Gabryś w kolejnej interpelacji dopytuje także, czy w planach remontów dróg obiecanych na 70-lecie Nowej Huty uwzględniono ulicę Wiśniowy Sad, która rozpoczyna się u wylotu ul. Generała Mieczysława Boruty-Spiechowicza i ciągnie przez osiedle Kolorowe?

Po raz kolejny radni poruszają sprawę bardzo niskich wynagrodzeń dla pracowników samorządowych żłobków. Tym razem ten temat w interpelacji porusza radna Nina Gabryś.
- 22 samorządowe żłobki potrzebują silnej, zmotywowanej i zaangażowanej kadry, a takiej nie sposób utrzymać, kiedy za tak odpowiedzialną pracę wynagrodzenia są tak niskie. Mamy już kryzys w szpitalach miejskich z brakiem chętnych do pracy pielęgniarek, nie można dopuścić, by podobna sytuacja miała miejsce i w tym sektorze. Zdaję sobie sprawę, że podwyżki będą ogromnym obciążeniem dla budżetu miasta, jednak powinny stanowić priorytet – apeluje radna Gabryś i pyta Prezydenta, czy są przewidziane podwyżki wynagrodzeń dla opiekunów/ek w żłobkach samorządowych i dla pozostałego personelu żłobków samorządowych?

Radny Stanisław Moryc interpeluje w sprawie przeniesienia z ul. Wielickiej ogrzewalni dla mężczyzn i wskazania nowej lokalizacji przy ul. Fatimskiej 8. Radny prosi o wyjaśnienie, jakie argumenty przemawiały za wyborem tego obiektu. - Proponowana lokalizacja dla ogrzewalni dla mężczyzn będzie jedyną dla Krakowa (z wyłączeniem około 10 miejsc, które są przy ul. Rozrywki). Umiejscowienie takiego obiektu w środku osiedla domów wielorodzinnych i jednorodzinnych jest dla mieszkańców nie do zaakceptowania. Mieszkańcy wskazują na specyfikę osiedla, gdzie na terenach zielonych przy alejkach już dziś zbierają się grupy spożywające alkohol – możemy przeczytać w interpelacji radnego Moryca. Radny zaznacza, że w obrębie tej części Nowej Huty jest już zlokalizowany obiekt o podobnej działalności – noclegownia przy ul. Makuszyńskiego. Realizuje on prawie 50 proc. zapotrzebowania na taką usługę dla całego miasta. Dodatkowo radny podkreśla, że lokalizacja została wskazana bez przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami. Radny Stanisław Moryc prosi o ponowne przeanalizowanie sprawy i wytypowanie innego miejsca w Krakowie.

Radny Łukasz Gibała zwrócił się do Prezydenta w spawie  zakazu wjazdu do miasta samochodów ciężarowych. Radny powołuje się na już działające dodatkowe ograniczenia wprowadzone przez samorządy polskich miast (np. Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań) dotyczące tranzytu samochodów ciężarowych. Ich zakres różni się – w niektórych miastach zakaz obowiązuje całkowicie, w innych tylko w określonych godzinach. Różna jest także dopuszczalna masa całkowita pojazdów objętych zakazem. - Wprowadzenie takich ograniczeń z założenia ma doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa i upłynnienia ruchu drogowego, usprawnienia komunikacji miejskiej oraz zmniejszenia hałasu i spalin, a także ma zapobiec niszczeniu nawierzchni dróg i budynków (pękanie ścian wskutek drgań) – argumentuje radny Gibała i wnioskuje o rozważenie możliwości wprowadzenia omawianego zakazu w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-08-05
Data aktualizacji: 2019-08-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź