Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Radni interpelują w sprawach ważnych dla mieszkańców

Iluminacja Opactwa Ojców Benedyktynów, organizacja Igrzysk Europejskich, zabytkowa stołówka na osiedlu Teatralnym, przejazd kolejowy przy ul. Blokowej – to tylko niektóre z interpelacji złożonych przez radnych podczas 23. sesji Rady Miasta Krakowa.

Fot. Tom Rollauer Fotografie

Radny Aleksander Miszalski interpeluje w sprawie montażu szyny rowerowej na schodach kładki nad torami PKP w ciągu ul. Pawła Morawińskiego. Według radnego konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, kto obecnie zarządza kładką, przeprowadzenie analizy ekonomicznej, a następnie podpisanie porozumienia z Gminą Miejską Kraków.

Radny Miszalski dopytuje o stanowiska Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie jakości powietrza w rejonie Krakowa graniczącym ze Skawiną. W odpowiedzi na wcześniejszą interpelację radnego w tej sprawie Wydział ds. Jakości Powietrza informował, że wystąpi o zajęcie stanowiska przez te jednostki.

W kolejnej interpelacji radny Aleksander Miszalski zwraca się z prośbą do Prezydenta o przeprowadzenie naprawy ul. Lucjana Rydla oraz ujęcie w planie naprawy przebudowy miejsc parkingowych oraz pasa zieleni biegnącego od pętli tramwajowej do ul. Jadwigi z Łobzowa.

Radny Miszalski zwrócił się do Prezydenta w sprawie nabycia przez miasto działki numer 55/3 obręb Krowodrza, należącej do Agencji Mienia Wojskowego. Zakup ten ujęty jest w inwestycji wpisanej do WPF 2018-2020, stąd radny dopytuje, kiedy nastąpi zakup działki oraz kiedy będą realizowane kolejne części inwestycji.

Kolejna interwencja radnego Miszalskiego związana jest z montażem nowych wiat przystankowych. Mieszkańcy skarżą się na brak ochrony przed deszczem. Nowe wiaty mają nachylone dachy, co powoduje, że przy lekkim wietrze podczas deszczu woda dostaje się na przystanek. Radny sugeruje przeanalizowanie sprawy i ewentualną poprawę tego rozwiązania.

Mieszkańcy Woli Justowskiej zwrócili się do radnego Aleksandra Miszalskiego w sprawie przeniesienia kompletu pojemników do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych zlokalizowanych przy  al. Kasztanowej. Wokół koszy notorycznie zalegają odpady, które tarasują chodnik.

Radny Artur Buszek złożył interpelację w spawie organizacji przez miasto Kraków Igrzysk Europejskich w 2023 r. Radny dopytuje, czy rząd lub województwo wystosowało gwarancje finansowe w zakresie organizacji igrzysk. Jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Radnego interesuje także, czy miasto dysponuje analizami dotyczącymi kosztów, jakie będzie musiało ponieść na organizację tego wydarzenia oraz na jakim etapie są prace związane z organizacją igrzysk.

Radny Buszek interpeluje w sprawie prac konserwatorskich i bieżącego utrzymania słupów energetycznych oraz nieuprzątniętych dykt. Radny dopytuje jakie prace wykonywane są przez miasto w celu bieżącego utrzymania słupów energetycznych i jakie koszty w związku z tym ponosi. Prosi także o uprzątnięcie dykt we wskazanych w interpelacji lokalizacjach.

Radna Nina Gabryś zwróciła się do prezydenta z pytaniem, kto wydał zgodę i czy odbyła się kontrola konserwatorska nośników reklamowych (ekranów reklamowych) umieszczanych na zabytkach. Mowa o nośnikach przy ul. Rakowickiej 25, Józefa Piłsudskiego 6, Bolesława Limanowskiego 11, św. Wawrzyńca 36, ul. Kącik 2, os. Teatralnym 3, os. Uroczym 1 i os. Hutniczym.

Radna Gabryś pyta także, jakie są plany wobec budynku zabytkowej stołówki na os. Teatralnym, który był przedmiotem sportu miedzy deweloperem a mieszkańcami.

Radny Andrzej Hawranek przypomina się w sprawie odpowiedzi na interpelację złożoną 13 czerwca, która dotyczyła pomocy klubom sportowym.

Radny Krzysztof Sułowski w imieniu mieszkańców osiedla Wola Duchacka-Wschód zwraca się z prośbą o przedstawienie informacji na temat aktualnego stanu realizacji inwestycji Budowy Centrum Kultury i Rekreacji przy ZSOI nr 7 przy ulicy Czarnogórskiej 14.

Radna Małgorzata Jantos interpeluje do prezydenta o jak najszybsze podjęcie i rozwiązanie problemu wynikającego z nieustannego stosowania foliowych worków do zbierania śmieci.

W kolejnej interpelacji radna prosi o podsumowanie raportu w sprawie budynku w krakowskim schronisku dla zwierząt przeznaczonego na szpital zwierzęcy. Następna interpelacja radnej Jantos dotyczy kwestii stworzenia krematorium dla zwierząt domowych oraz wygospodarowania przestrzeni na zwierzęcy cmentarz.

Radny Łukasz Sęk interpeluje w sprawie przejazdu kolejowego przy ul. Blokowej. Radny zwraca się z prośbą o podjęcie rozmów z PKP, aby poprawić sprawność szlabanu i zmodernizować przejazd kolejowy przy ulicy Blokowej – w związku ze zwiększającymi się korkami w tym rejonie.

Kolejna interpelacja radnego dotyczy zmiany konstrukcji progu zwalniającego na ul. Narciarskiej przy skrzyżowaniu z al. Jana Pawła II. W imieniu mieszkańców zauważa, że próg nieustannie uszkadza podwozia przejeżdżających samochodów.

Następna prośba radnego Sęka dotyczy przeanalizowania możliwości dobudowania szyn tudzież podjazdu dla wózków przy schodach łączących ul. Architektów z ul. Czesława Janczarskiego.

W kwestii przeprowadzenia generalnej modernizacji, powiększenia i instalacji nowych urządzeń w skate parku na Wzgórzach Krzesławickich - apeluje radny Łukasz Sęk.

Radna Grażyna Fijałkowska wnioskuje o wykonanie przejścia dla pieszych na przedłużeniu ul. Jakuba Jasińskiego przez ul. Snycerską oraz ustawienie znaku zakazu zatrzymywania się przy skrzyżowaniu tych ulic.

W kolejnej interpelacji radna wnioskuje o przycięcie gałęzi na drzewie owocowym, które zasłania widoczność kierowcom. Drzewo znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Jakuba Jasińskiego i ul. Bieżanowskiej.

Radna Fijałkowska zwraca się również z prośbą do prezydenta o informacje dotyczące kosztorysu odnowy ulic Kazimierza Pochwalskiego i Dezyderego Szymkiewicza oraz o informacje dotyczące poprawienia nawierzchni na ul. Andrzeja Małkowskiego przy skrzyżowaniu z ul. Wojciecha Darasza.

W celu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów Grażyna Fijałkowska wnioskuje o zmianę organizacji ruchu w przeciwnym kierunku na jednokierunkowej al. Adolfa Dygasińskiego na odcinku ul. Prostej do ul. Górników.

Następna interpelacja radnej dotyczy udrożnienia ul. Smolarzy, przy której znajduje się Szkoła Specjalna a przyjeżdżające przed nią samochody muszą pokonywać okrężną trasę. Radna Grażyna Fijałkowska dopytuje prezydenta o koszt przywrócenia tej ulicy do użytkowania.

Radny Marek Sobieraj na wniosek mieszkańców osiedla Podwawelskiego interpeluje w sprawie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Osiedle Podwawelskie”. Wnosi w niej o likwidację w zapisach planu układu drogowego, stanowiącego połączenie ul. Komandosów z planowaną drogą KDD.6. Droga ta nie spełnia według radnego wymogu minimalnej odległości drogi publicznej od budynku wielorodzinnego przy ul. Komandosów 16.

Radny pyta też czy Miasto prowadzi prace nad iluminacją Opactwa Ojców Benedyktynów w Tyńcu. – Czy miasto zabezpieczyło środki na ten cel, a jeśli nie, to proszę o uwzględnienie tego zadania w budżecie na rok 2020 r. – pisze w interpelacji radny.

Radny przypomina też o swojej interpelacji zgłoszonej 10 kwietnia, a dotyczącej postawienia wiaty na przystanku Kostrze Szkoła. Radny dopytuje, kiedy wiata zostanie zamontowana.

 Marek Sobieraj interpeluje też w sprawie budowy chodnika wraz z odwodnieniem przy ul. Bogucianka od skrzyżowania ulic: Benedyktyńskiej, Bolesława Śmiałego oraz Bogucianka do numeru 32. W kolejnej z interpelacji radny pyta prezydenta, czy były wykonane badania jakości wody przed przekazaniem Zalewu Zakrzówek firmie realizującej prace?

W imieniu mieszkańców osiedla Bodzów radny Sobieraj zwraca się z prośbą o uruchomienie linii autobusowej do tego osiedla. Sprawa się ciągnie od 2011 r. Radny prosi też prezydenta o przesunięcie przystanku autobusowego Park Skały Twardowskiego o kilka metrów tak, aby udało się wybudować zatokę autobusową.

Radny zwraca się też z prośbą o przedłużenie linii autobusowej nr 116 do pętli autobusowej w Podgórkach Tynieckich. Mieszkańcy tych okolic skarżą się na brak możliwości korzystania z komunikacji. Marek Sobieraj zgłasza też prezydentowi potrzebę rozbudowy Szkoły Podstawowej nr 54 w Kostrzu. Obecnie szkoła dzieli budynek z filią przedszkola. Rozbudowy szkoły dotyczy również kolejna interpelacja radnego – chodzi o Szkołę Podstawową nr 62. Radny pyta jakie są plany Miasta w tej sprawie. – Czy znany jest zakres prac i ich koszt – pyta radny Marek Sobieraj.

pokaż metkę
Autor: MB, MK, MM
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-08-29
Data aktualizacji: 2019-08-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź