Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Park Pamięci zamiast muzeum?

Czy Muzeum Pamięci KL Płaszów będzie ingerować w tereny zielone i tereny rekreacji? Obawiają się tego mieszkańcy Krzemionek, a w ich sprawie interpeluje radny Aleksander Miszalski. Kilka wspólnych interpelacji w sprawach istotnych dla mieszkańców postanowili wystosować radni Małgorzata Kot i Jerzy Zięty, a do tematu Kossakówki wraca radna Małgorzata Jantos.

Fot. Jan Graczyński

Radny Michał Drewnicki poprosił o informację na temat rewitalizacji Parku Zielony Jar, w tym również w sprawie budowy wybiegu dla psów.

Radny Andrzej Hawranek poprosił o informację o opłatach ponoszonych zarówno za oddane do dyspozycji klubów stadiony, boiska, hale sportowe, jak również wszelkie inne nieruchomości i tereny gminne, które pozostają do dyspozycji klubów w jakiejkolwiek formie prawnej.

Do radnego Hawranka zwrócili się mieszkańcy ul. Bronowickiej z prośbą o rozwiązanie problemu wywozu śmieci z ich posesji. Mieszkańcy twierdzą, że śmieci nie są wywożone zgodnie z harmonogram, a kubły ze śmieciami stoją przed nieruchomościami po kilka dni. W związku z tym radny prosi o informację, kiedy jednostki odpowiedzialne za utrzymanie czystości w gminie uporają się z powyższym problemem.

Radni Małgorzata Kot i Jerzy Zięty zwrócili się z prośbą o zmianę organizacji ruchu — wyłączenie z ruchu samochodowego al. Wędrowników prowadzącej do klasztoru oo. Kamedułów na Bielanach. Ulica jest właściwie traktem pieszo-spacerowym i ruch samochodów stanowi duże zagrożenie dla osób nią spacerujących, zwłaszcza dzieci – twierdzą radni i uzasadniają, że przy ul. Księcia Józefa jest zlokalizowany duży parking, na którym mogą parkować samochody osób pragnących udać się na spacer do Lasku Wolskiego lub odwiedzić klasztor, tak więc nie ma konieczności wjazdu na tę ulicę.

- Na wniosek mieszkańców zwracamy się z prośbą o stworzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu wokół samolotu wojskowego na Bielanach oraz jego wykonanie – apelują do prezydenta radni Małgorzata Kot i Jerzy Zięty w kolejnej interpelacji.

Radni Kot i Zięty zwrócili się także z prośbą o wyjaśnienie legalności budowy odcinka drogi obejmującej ul. Orlą — od strony ul. Mirowskiej do ul. Na Górkach. Droga ta jest zamknięta szlabanem.

Radna Alicja Szczepańska interpelowała w sprawie krakowskich murali. Radna twierdzi, że wiele wspaniałych murali jest niszczonych przez wandali i prosi o interwencję w tej sprawie i zrobienie wszystkiego aby nie dochodziło do aktów wandalizmu.

Radna Szczepańska apeluje także o jak najszybszy  remont ulicy Niedzickiej.

Radny Marek Sobieraj informuje o istniejącym w Pychowicach problemie komunikacyjnym. Mieszkańcy i dzieci, by bezpiecznie dojść np. do kościoła, czy szkoły do tej pory korzystali ze skrótu, który gwarantowała im ścieżka położona na terenie prywatnym. W sierpniu teren został zagrodzony w związku budową domu mieszkalnego. Obecnie mieszkańcy poruszają się po ruchliwej ul. Skalica, która nie posiada chodnika i stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

Radny prosi więc o połączenie ulic Gabriela Słońskiego i Ćwikłowej. Chodzi o odcinek o długości ok. 400 m, który umożliwi mieszkańcom bezpieczne przemieszczanie się.

Radny Sobieraj pyta też, jakie środki rządowe wpłynęły do kasy miasta w latach 2015-2019 z rozbiciem na lata i wskazaniem na jakie cele były przeznaczone.

Radny chciałby też się dowiedzieć, czy jest działka na os. Bodzów, którą miasto mogłoby przeznaczyć na plac zabaw?

W związku z apelami mieszkańców radny zwrócił się z prośbą o informację na temat możliwości budowy na terenie Skotnik parku z placem zabaw. Mieszkańcy wnioskują o przeznaczenie na ten cel działki nr 478/6 obręb 41 Podgórze.

O wydłużenie czasu kursowania linii tramwajowej nr 16 kursującej na trasie Mistrzejowice – Bardosa poprosił radny Dominik Homa. Jak argumentuje radny, jest to jedyne bezpośrednie połączenie łączące dwa skrajne punkty w Nowej Hucie.

Radny Edward Porębski prosi o udrożnienie koryt potoku Kościelnickiego i Strugi Rusieckiej oraz o uporządkowanie terenu przylegającego. Uporządkowanie terenu polegałoby na pielęgnacji zieleni: wykoszeniu brzegów oraz przycięciu gałęzi krzewów i drzew. Brak wykonania tych prac spowoduje, że obłamane gałęzie mogą utworzyć zator na rzece i zalanie posesji.

Jak pisze radna Małgorzata Jantos planowane jest ograniczenie imprez odbywających się na Rynku Głównym do godz. 20. Ponieważ selekcja imprez odbywa się poza udziałem radnych, radna Jantos proponuje, aby przenieść większość imprez sportowych do Tauron Areny Kraków.

Radna Jantos pyta też, na jakim etapie (i czy w ogóle) są prowadzone rozmowy z właścicielem Kossakówki oraz czy jest szansa na wsparcie Kossakówki w jej funkcjonowaniu poza długoletnim remontem.

Z ponowną interpelacją w sprawie kontroli wjazdu pojazdów nieuprawnionych do strefy A1 zwrócił się radny Aleksander Miszalski. Mieszkańcy systematycznie informują go, że do tej strefy wjeżdżają pojazdy nieuprawnione. Radny pyta, czy możliwe byłoby zwiększenie kontroli na granicy tej strefy tak, by zmierzać do sytuacji, w której pojazdami, które się tam poruszają będą tylko te, które są do tego uprawnione?

Do radnego Miszalskiego zwrócili się także mieszkańcy okolic Krzemionek w sprawie planowanego na terenie Kamieniołomu Liban Muzeum Pamięci KL Płaszów. Mieszkańcy okolic boją się, że planowane Muzeum może pogorszyć warunki ich życia: zwiększyć korki samochodowe oraz zmniejszyć dostępność terenów zielonych. Mieszkańcy Ci sugerują, że lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie Parku Pamięci, który nie zabierałby mieszkańcom terenów zielonych i terenów rekreacji, które są w Krakowie deficytowe. Radny pyta, na jakim etapie jest obecnie projekt Muzeum Pamięci KL Płaszów, jaka jest skala tego projektu, jak bardzo ingeruje on w przestrzeń miejską, jaki obszar obecnego Kamieniołomu Liban i terenów zielonych wokół miałby zostać ogrodzony oraz jaki jest stan projektowania Muzeum?

Radny Rafał Komarewicz prosi o udzielenie informacji na temat aktualnego postępu prac przy projekcie budowy kładki dla pieszych z os. Żabiniec do ul. Mariana Langiewicza — nad torami kolejowymi. Kładka jest niezbędna, by mieszkańcy mogli bezpiecznie przedostawać się przez tory kolejowe.

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-09-12
Data aktualizacji: 2019-09-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź