Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Zniczowy recycling

Okazuje się, że niepotrzebne znicze można wielokrotnie wykorzystać. O tej metodzie, rozpowszechnionej już w wielu miejscowościach, pisze w swojej interpelacji radny Łukasz Sęk. Radny Łukasz Gibała chciałby, aby fort Bronowice trafił w ręce miasta, z kolei radny Artur Buszek zwraca uwagę na kontrowersyjne siatkowanie ścian na Zakrzówku.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Radny Łukasz Sęk zwrócił się do prezydenta w sprawie cmentarzy komunalnych. Jak twierdzi radny, w wielu miejscowościach od jakiegoś czasu na cmentarzach ustawia się specjalne półki, na których osoby odwiedzające swoich bliskich mogą zostawić znicze, których już nie wykorzystają, a mogą je wykorzystać inni. Dzięki temu mieszkańcy mogą wytwarzać mniej śmieci, bo mniej zniczy trafia na składowisko odpadów, są one ponownie wykorzystywane po wymianie wkładów. Jest to także możliwość pomocy osobom, których nie stać na to, aby kupić nową lampkę i zapalić na grobie bliskich. Radny pyta, czy podobne działania były prowadzone w Krakowie, a jeżeli nie to prosi o przeanalizowanie możliwości ich wprowadzenia i ustawienia na cmentarzach komunalnych miejsc, gdzie można zostawić znicze do ponownego wykorzystania.

Jak przekonuje radny Łukasz Gibała, jedyną szansą na to, by wokół dawnego fortu Bronowice powstał ogólnodostępny park, o który zabiegają mieszkańcy tamtych okolic, jest przejęcie tej nieruchomości przez miasto. W związku z powyższym radny pyta, czy miasto będzie rozmawiać z właścicielem działki - Agencją Mienia Wojskowego - w sprawie wymiany działek przy forcie Bronowice na działki należące do Gminy Miejskiej Kraków oraz czy Gmina Miejska Kraków kiedykolwiek zwróciła się oficjalnie do ministra obrony narodowej w sprawie możliwości nieodpłatnego przekazania dawnego fortu Bronowice wraz z otaczającą go zielenią na rzecz miasta, a jeśli nie, to czy planowane są takie działania?

Jak zauważa radny Artur Buszek, na skrzyżowaniu ul. Józefa Kałuży i al. Ferdynanda Focha wprowadzono pas dla rowerów umożliwiający wjazd na drogę dla rowerów wokół Błoń.  Przy zastosowaniu obecnego oznakowania poziomego rowerzysta jadący ul. Kałuży zmuszony jest zjechać w kierunku środka jezdni przed wykonaniem manewru na skrzyżowaniu. Wprowadza to niebezpieczeństwo np. dla rowerzystów chcących skręcić w prawo w al. Focha w kierunku ul. Józefa Piłsudskiego. Radny prosi o rozważenie zmiany oznakowania np. poprzez wprowadzenie tzw. śluzy rowerowej dla rowerzystów jadących z ul. Kałuży. 

Radny Buszek poprosił też o informacje na jakim etapie jest realizacja kładki pieszo- rowerowej w rejonie ujścia Białuchy do Wisły (rejon ulicy Niepołomskiej). Radny przypomina, że kładka ta ma duże znaczenie dla ruchu rowerowego i spójności tras rowerowych.  Inwestycja miała zostać zrealizowana do 2020 r. dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

W związku z informacjami od zaniepokojonych mieszkańców, dotyczących ewentualnej sprzedaży kamienicy przy ul. Krakowskiej 19 radny Artur Buszek pyta, jaki jest aktualny stan prawny tej kamienicy. Czy kamienica ma uregulowany status własności i czy nastąpiło ujawnienie w księgach wieczystych? Czy istnieją  zamierzenia w sprawie sprzedaży kamienicy przy ul. Krakowskiej 19 lub udziałów w niej? Czy istnieją inne zamierzenia dotyczące tej nieruchomości (np. dzierżawa)? Czy w kamienicy przy ul. Krakowskiej 19 znajdują się tzw. pustostany?

W związku z zabezpieczeniem ścian małego zbiornika kamieniołomu zastosowano siatkowanie ścian na Zakrzówku. Metoda ta wzbudziła wiele emocji wśród mieszkańców i aktywistów. W związku z powyższym radny Artur Buszek poprosił o informacje: czy rozważano alternatywne metody zabezpieczenia ścian, czy siatkowanie poprzedzono badaniami geologicznymi oraz czy prowadzony jest monitoring zachowania się ścian po wprowadzeniu zabezpieczeń, czy w związku z pracami nastąpi wcześniej nieprzewidziana wycinka drzew.

 

 

 

 

 

 

 

pokaż metkę
Autor: Błażej Siekierka
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2019-11-04
Data aktualizacji: 2019-11-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź