Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: Plac Mariacki 3, Kraków
  • Data:

    2012-11-15 - 2013-02-17

  • Impreza biletowana:

    >

    Bilet normalny: 5 Bilet ulgowy: 4

Organizatorzy:
  • Kamienica Hipolitów - Odział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

Wystawa jest poświęcona Krzysztofowi Litwinowi – jednemu z najbardziej znanych artystów krakowskich. Przez tych, którzy nie znali go osobiście, mógł zostać zapamiętany, jako aktor filmowy, choćby jako słynny sierżant Walczak z Przygód psa Cywila, zakochany marzyciel Don Lopez Soarez z Rękopisu znalezionego w Saragossie lub jako osobowość z kabaretu Piwnica pod Baranami czy wokalista w Silnej Grupie „Pod Wezwaniem".

Krzysztof Litwin urodził się w Krakowie w 1935 roku, tutaj dorastał. Naukę w liceum plastycznym rozpoczął w Zakopanem, w klasie Antoniego Kenara. Po roku kontynuował ją w swoim rodzinnym mieście. Z wykształcenia był grafikiem, ukończył Akademię Sztuk Pięknych. W trakcie studiów dodatkowo szlifował warsztat malarski w klasie Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Poza zdolnościami plastycznymi Litwin miał jeszcze inne talenty – już podczas nauki w liceum i studiów grał na gitarze, dzięki czemu z czasem trafił do kabaretu. Tu mógł realizować się jako piosenkarz i aktor. Szybko stał się jednym z filarów Piwnicy pod Baranami. Zasłynął z charakterystycznego sposobu kreacji artystycznej. Dziś jest określany, jako performer komedii rozgrywanej między sceną a widownią.

Jego fascynacja sztuką przejawiała się poprzez nieustanne ujmowanie rzeczywistości w grafice. Rysował często na przedmiotach codziennego użytku, które zamieniał w ten sposób w okazjonalne prezenty dla przyjaciół. Nie było mu obce również rękodzieło. Wykonywał ażurowe wisiory, biżuterię z miedzi, mosiądzu, srebra i złota. Wystawy jego prac były organizowane w wielu galeriach w Polsce – głównie w Krakowie, a także poza granicami kraju, między innymi w Norwegii – w Oslo i Stavangerze.

Na wystawie można zapoznać się z całokształtem twórczości Krzysztofa Litwina. Prezentowane będą jego dzieła malarskie, grafiki, a także fotografie i filmy dokumentujące jego występy kabaretowe i aktorskie. Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pierwsze z nich odbędą się podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa już 18 listopada 2012 r.

Ceny biletów:
Normalny - 5 zł
Ulgowy - 4 zł
Grupowy, szkolny - 4 zł
Rodzinny - 10 zł

Zwiedzający, którzy zakupili bilet wstępu na wystawę stałą Dom mieszczański zwiedzają wystawę czasową bezpłatnie.

Godziny otwarcia:
środa, piątek, sobota oraz niedziela 9:00–16:00
czwartek 12:00–19:00

http://mhk.pl/aktualnosci/wiadomosc/1250