Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: ul.Lipowa 4, Kraków
  • Data:

    2014-07-01 - 2014-09-02

  • Impreza biletowana:

    >

    Bilet normalny: 10 Bilet ulgowy:

Organizatorzy:
  • MOCAK - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Wystawie Krzysztof Niemczyk. Sytuacjonista, pisarz, malarz towarzyszy spektakl multimedialny Ja, Krzysztof z udziałem Moniki Niemczyk w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Bardziej niż projektem dokumentalnym jest on próbą przyjrzenia się zalegającym w ludzkim umyśle obrazom, które nie dają o sobie zapomnieć, ulegają zniekształceniu pod wpływem samych zawartych w nich faktów, z którymi nie można się pogodzić.

Punktem wyjścia performansu »Ja, Krzystof« jest życiorys Krzysztofa Niemczyka, legendarnej postaci publicznej Krakowa [...].Swoją obecność w pamięci mieszkańców [...] Niemczyk zawdzięcza jedynie własnej aktywności obnażającej przemoc wpisaną w instytucje państwowe i normy społeczne. Za swoją niezależność, przybierającą różne formy, od akcji w miejscach publicznych, przez niezwykle ryzykowną zabawę z organami porządkowymi, po okrucieństwo wobec członków własnej rodziny, Niemczyk zapłacił wysoką cenę; zamknięty w więzieniu, przetrzymywany w szpitalach psychiatrycznych, zmarł po latach osamotnienia na nieleczoną cukrzycę, która powodowała powolne gnicie jego ciała. Ma to również wymiar symboliczny, ponieważ można powiedzieć, że ciało było w centrum jego działań; obnażane, fotografowane, malowane, przebierane, wiązane, wyniszczane przez pożądanie – mówi reżyserka spektaklu Natalia Korczakowska.

Miejscem spektaklu jest przestrzeń MOCAK-u. Sala ekspozycyjna reprezentuje w tym projekcie wszystkie instytucje penitencjarne, w których za domniemane przestępstwo szerzenia pornografii przetrzymywany był Krzysztof Niemczyk (dowodem w sprawie była seria nagich autoportretów, znaleziona podczas jednej z regularnych rewizji jego mieszkania). W zamknięciu, nazywanym przez Niemczyka „dławiącym snem", wraca do niego zniekształcona pamięć o życiu sprzed uwięzienia. Z fragmentów wspomnień zapisanych w jego dzienniku stworzono dwie sceny, rozpisane na wideoinstalację. Powstały w ten sposób kalejdoskop obrazów jest impresją na temat zapisów pamięci, których nie da się usunąć. Materiałem są tu również wspomnienia Moniki Niemczyk, która wciela się w rolę swojego brata.

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie Muzeum.

Terminy: 1, 8, 15, 22 i 29 lipca, 5, 12 sierpnia, 2 września, godz. 17.30

Miejsce: Poziom –1

Limit miejsc: 20 osób