Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: Plac Lasoty, Kraków
  • Data:

    2014-09-06 - 2014-09-27

Organizatorzy:
  • Małopolski Instytut Kultury

Jesienne soboty warto zarezerwować na poznawanie Krakowa sprzed 100 lat i wziąć udział w cyklu spacerów zatytułowanych „Wielki wybuch 1914–1918". Zaplanowane na cztery, kolejne, wrześniowe soboty spacery zostały zorganizowane w związku z rocznicą I wojny światowej i są jednym z wydarzeń towarzyszących konkursowi Wiki Lubi Zabytki.

Podczas pierwszego, który odbędzie się 6 września będzie można poznać tajemnice Podgórza. Na początku XX w. to „Miasto za Wisłą" było 13 co do wielkości miastem Galicji. Dość szybko „perła w pierścieniu gmin Kraków otaczających" znalazła się pod ostrzałem próśb i nacisków na „przyłączenie" się do Wielkiego Krakowa. Po kilku latach wytężonych zabiegów władz krakowskich z prezydentem Leo na czele, w 1915 r. Podgórze rozpoczęło swój nowy etap historii jako dzielnica Krakowa.

W trakcie spaceru po Podgórzu z czasu Wielkiej Wojny przywołane zostaną postaci i miejsca, które znacząco wpłynęły na kształt ówczesnej rzeczywistości. Wyprawa rozpocznie się na pl. Lasoty, przy których znajdowały się wille znanych mieszkańców Podgórza, a zakończy na historycznej już stacji Podgórze-Płaszów (do 1915 r.), przez którą od momentu wybuchu Wielkiej Wojny zdążały na wschód liczne wojskowe transporty.

Kolejne spotkania są poświęcone Twierdzy Kraków. I tak, 13 i 27 września będzie okazja, aby poznać ją od zaplecza podczas spacerów śladem lazaretów, koszar, magazynów z czasów Wielkiej Wojny. Pierwszą część poprowadzidr Krzysztof Wielgus, który opowie o historii twierdzy i jej funkcjonowaniu. Pierwszym z obiektów na trasie wędrówki będzie Zakład dla Ubogich Fundacji im. Helclów, który w 1914 r. został częściowo zajęty przez wojsko austriackie na pomocniczy szpital wojskowy. Następnie kolejowy centralny dworzec towarowy i przeładunkowy, na którym znajdował się punkt szpitalny dla rannych żołnierzy. W dalszej części Cmentarz Rakowicki, w obrębie którego znajdują się dwie kwatery cmentarza wojskowego nr 388, zaprojektowane przez Hansa Mayra. Aż po kompleks aprowizacyjny zlokalizowany między linią kolejową a ul. Rakowicką, na terenie którego mieściły się budynki magazynów, w których gromadzono zapasy zboża, mąki, kaszy, ryżu, jarzyn, pasz, konserw, cukru, przypraw, wina i rumu, paliw itp. Podczas spaceru przewidziane jest także wejście na teren dawnego zespołu magazynów artyleryjskich tzw. Zbrojowni, mieszczącego się przy ul. Rakowickiej 22.

Drugą część spaceru po zapleczu Twierdzy, która odbędzie się 27 września, poprowadzi dziennikarz i miłośnik historii Krakowa – Krzysztof Jakubowski. Wśród obiektów zlokalizowanych w dawnej wsi Krowodrza i na Łobzowie znajdą się: Korpus Kadetów Piechoty CK/Infanteriekadettenschule (obecnie Wydział Architektury PK), ogrody na Łobzowie, dawne Koszary Obrony Krajowej/Landwehrkaserne, dawny Sąd Wojskowy i Areszt przy ul. Montelupich oraz Dom Nierządu przy Kamiennej.

Natomiast na 20 września przewidziany jest objazd autokarem po trzech niedostępnych na co dzień do zwiedzania obiektach znajdujących się pod opieką Fundacji Janus – Muzeum Otwartej Twierdzy, w fortach:  53 a Winnica, 50 ½ O Barycz oraz Krępak (inaczej Bielany). O tych ciekawie położonych obiektach opowie historyk, Jakub Marcin Mikulski.

Informacje:

http://mik.krakow.pl/