Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: ul.Poselska 15, Kraków
  • Data:

    2015-01-22 - 2015-03-14

Galeria ARTEMIS przygotowała dwie wystawy prezentujące twórczość Janusza Orbitowskiego, artysty z nurtu abstrakcji geometrycznej. Można by je określić mianem Orbitowski znany i nieznany. Zaczynamy od znanego.
Orbitowski teraz to wystawa białych reliefów i czarno-białych rysunków, której otwarcie odbędzie się
22 stycznia 2015 r. o godz. 18.00; pokaz trwać będzie do 14 lutego br.
Natomiast 19 lutego pokażemy nieznane, wczesne prace Orbitowskiego z okresu końca studiów i początku samodzielnej drogi twórczej - barwne kompozycje akrylowe na papierze z lat 1966-1970. Wystawa Orbitowski lata 60-te trwać będzie do 14 marca br.
Do obu wystaw znakomite analityczne teksty napisała wybitna znawczyni sztuki geometrycznej dr Bożena Kowalska.

Janusz Orbitowski urodził się 20 grudnia 1940 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Adama Marczyńskiego w latach 1961-1967. W roku 1970 rozpoczął pracę w Akademii, którą kontynuował nieprzerwanie do 2012 roku. W 1993 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Stypendysta m.in. Fondatione Romana (1972), Fundacji Kościuszkowskiej (1983), The Pollock-Krasner Foundation (2002), laureat wielu nagród w dziedzinie malarstwa. Udział w kilkuset wystawach zbiorowych.
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych oraz licznych kolekcjach prywatnych, m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie, Muzeum Ziemi Chełmskiej w Chełmie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Radomiu, Rzeszowie, Bydgoszczy, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Krakowie, Muzeum Bochum w Bochum, Mondriaanhuis w Amersfoort, The Barbara Piasecka Johnson Collection w Princeton, The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku.