Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: Rynek Główny 25, Kraków
  • Data:

    2016-05-29 - 2016-08-28

Organizatorzy:
  • Międzynarodowe Centrum Kultury

Rok 2016 poświęcony będzie tematom, które przewijają się w działalności MCK od samego początku. Wśród zagadnień nie zabraknie więc trudnej historii Europy Środkowej, fenomenu wykluczających się pamięci naszego regionu, refleksji nad miejscem dziedzictwa kulturowego we współczesnym świecie, prezentacji wybitnych środkowoeuropejskich artystów i ich dzieł, a nade wszystko Krakowa, który był i jest punktem odniesienia w naszych badaniach nad dziedzictwem kulturowym i w budowaniu wizerunku Polski w świecie.

Obchodom jubileuszu 25-lecia działalności Międzynarodowego Centrum Kultury towarzyszyć będą:

Międzynarodowa konferencja Kraków i świat
29 maja – 1 czerwca 2016 r.
Od początku istnienia Międzynarodowego Centrum Kultury miasto, wypadkowa wielkich procesów cywilizacyjnych, pozostawało ważnym obszarem zainteresowania i aktywności badawczej MCK. Nieprzypadkowo więc tematem konferencji jubileuszowej będzie fenomen Krakowa, miasta stanowiącego laboratorium polskiego myślenia o dziedzictwie, w którym niczym w soczewce skupiają się współczesne wyzwania miast środkowoeuropejskich. Zaproszeni eksperci będą debatować nad naturą zmiany i transformacji ostatnich 25 lat, budowanym narracjami i opowieściami o mieście, a także modelami i wyzwaniami rozwoju. W ramach sześciu debat podniesiona zostanie problematyka Krakowa jako miasta dziedzictwa, miasta literatury, jak również miasta innowacji i kreatywności. Popatrzymy na problem miasta środkowoeuropejskiego w kontekście historycznym i kontekście przyszłych wyzwań, na poziomie regionalnym i globalnym. Wykład otwierający wygłosi Claudio Magris, zamykający – Saskia Sassen.

Wystawa Max Ernst. Sny ornitologa
29 maja – 28 sierpnia 2016 r.
Wystawa przygotowywana wspólnie z muzeum Maxa Ernsta w Brühl (Niemcy) i prezentująca unikatowe zbiory dzieł artysty. Fascynacja motywem ptaka będzie pretekstem do pokazania niezwykłej inwencji artysty w eksperymentowaniu w zakresie nowych technik artystycznych oraz roli jaką Ernst odegrał w kreowaniu ważnych trendów w sztuce XX wieku takich jak dadaizm, surrealizm, abstrakcja aluzyjna. Ekspozycja nie ograniczy się tylko do prezentacji bogatej twórczości Maxa Ernsta (graficznej, malarskiej, edytorskiej i rzeźbiarskiej), ale poprzez zdjęcia dokumentalne, listy, teksty artysty pokaże jego niezwykłą osobowość i burzliwe koleje życia.

Książka Claudio Magrisa pt. O demokracji, pamięci i Europie Środkowej
Antologia eseistyki Claudia Magrisa przedstawi polskiemu czytelnikowi nowe oblicze włoskiego autora: nie tylko wybitnego pisarza i historyka literatury, ale intelektualisty, publicysty i obywatela.
Antologia obejmuje półwiecze eseistyki Magrisa, od legendarnego Mitu habsburskiego w literaturze austriackiej moderny (1963) do Sekrety i nie (2014). Współautorka wyboru i tłumaczka tekstów, Joanna Ugniewska, pogrupowała je w bloki tematyczne pozwalające przedstawić materiał nadzwyczaj bogaty, a przecież zdumiewająco jednorodny, zogniskowany wokół kluczowych dla Magrisa pojęć: prawa, laickości, pamięci, tożsamości, pogranicza, mitu habsburskiego.

Specjalny numer kwartalnika Herito: Miasto jako dzieło sztuki
Miasto to nie tylko idea i forma, ale także funkcja i proces – miasto to zwierciadło cywilizacji. Czy więc miasto – a zwłaszcza współczesne wielkie miasto – może być dziełem sztuki? Z tym pytaniem pragniemy się zmierzyć w podwójnym numerze kwartalnika Herito towarzyszącym jubileuszowi dwudziestopięciolecia MCK.