Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  • Data:

    2009-11-27 - 2009-12-27

  • Dodatkowe informacje:


    Organizatorem imprezy są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Fundacja Promocji Kultury Miasta Krakowa oraz firma Artim Sp. z.o.o. (członek KKK), a partnerami są: Urząd Miasta Krakowa, Samorząd Województwa Małopolskiego, Biuro Promocji Regionów, Stowarzyszenie Folklorystyczne Teatr Regionalny, NORD – Turystyka Marek Koźmic, Hotel Andel’s, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego, Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana, Makro Cash and Carry Polska SA, Coca – Cola HBC Sp.z.o.o.

    Dodatkowe informacje o targach można uzyskać w siedzibie firmy Artim, ul. Powiśle 5, 012-421-67-12 lub w biurze, które będzie się znajdować na teranie Targów Bożonarodzeniowych.

Organizatorzy:
  • Krakowska Kongregacja Kupiecka


Targi Bożonarodzeniowe już od kilkunastu lat wpisane są w kalendarz imprez odbywających się na krakowskim Rynku Głównym. To tradycja, która ma duży wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy miasta.

W tym roku targi rozpoczną się 27 listopada i potrwają do 27 grudnia. Kupcy zaprezentują towar w 60 kioskach handlowych. W ich ofercie znajdzie się szeroka gama świątecznych produktów, takich jak bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.

Tradycyjnie przygotowane zostanie także stoisko dla Poczty Polskiej, gdzie między innymi będzie można uzyskać okolicznościowy stempel.

Targom jak co roku będzie towarzyszyć wiele wydarzeń artystycznych. 29 listopada (niedziela) o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Targów Bożonarodzeniowych oraz także, prezentacja dukata krakowskiego. Dodatkową atrakcją uroczystości będą pokazy tańców dworskich oraz walk rycerskich. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego będą rozdawać publiczności talary zrobione z piernika.

Także 29 listopada, od wczesnych godzin porannych, dzieci będą wysyłały listy do Świętego Mikołaja. Kupony z listami będą umieszczone w Dzienniku Polskim w dniach 27 i 28 listopada, będzie je można wrzucać do specjalnie przygotowanej skrzynki, umieszczonej na estradzie, do godz. 11.30 - 29 listopada.

3 grudnia (czwartek) o godz. 10.00, pod pomnikiem Adama Mickiewicza spotkają się twórcy szopek. O godz. 12.00 spod pomnika wyruszy pierwszy Krakowski Korowód Szopek.

4 grudnia (piątek) przez miasto przejdzie pochód ok. 100 Mikołajów organizowany przez młodzież z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego.

W dniu Świętego Mikołaja – 6 grudnia ( niedziela) o godz. 8.30 organizatorzy zapraszają dzieci w czapeczkach mikołajowych pod Hotel Andel’s, aby obudziły Świętego Mikołaja. O godz. 16.00 na scenie Targów Bożonarodzeniowych rozpocznie się impreza mikołajowa, której będą towarzyszyć występy, gry i konkursy dla dzieci, nie obędzie się też bez specjalnych niespodzianek.

12 grudnia (sobota) na estradzie, w ramach międzynarodowego projektu „Mosty Między Miastami", zobaczymy młodych artystów z Bratysławy, Brna, Lwowa oraz Krakowa. Prezentacje te odbędą się również 11, 15, 16, 17, 18 grudnia.

W piątek 18 grudnia o godz. 18.00 grupa teatralna „ADALEX” przedstawi Jasełka wg Lucjana Rydla.

Najbarwniejszą imprezą Targów będzie Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział ok. 14 autentycznych amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. Zespoły spotkają się 19 grudnia (sobota) o godz. 11.15 pod Barbakanem i przejdą ulicą Floriańską i wokół Rynku na estradę, gdzie wraz z publicznością zaśpiewają kolędy.

Nowością na tegorocznych Targach będzie organizowany przez Samorząd Województwa Małopolskiego, w dniach 18-21 grudnia, Wigilijny Małopolski Smak.

20 grudnia ( niedziela) o godz. 12.00 Prezydent Miasta Krakowa wraz z Metropolitą Krakowskim spotkają się z mieszkańcami Krakowa i turystami na tradycyjnym Opłatku Prezydenckim. W tym samym dniu o godz. 17.00 odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd z artystami z Loch Camelot.

Ostatnią imprezą towarzyszącą tegorocznym targom będzie pokaz „Dziadów Polskich" pod pomnikiem Adama Mickiewicza według inspiracji Wieszcza. Przedstawienie rozpocznie się 24 grudnia (czwartek) o godz. 12.15.

(KF)