Komunikat archiwalny

Kraków żegna konsuli Niemiec i USA

Misję w naszym mieście kończą konsulowe generalni Niemiec i USA. „Żegnamy nie tylko szefów ważnych placówek konsularnych, ale prawdziwych ambasadorów naszego miasta w świecie" – uważa Prezydent Jacek Majchrowski.

Kraków żegna konsuli Niemiec i USA
Fot. www.krakow.pl

Po trzech latach misji konsularnej, z naszym miastem żegnają się konsulowie generalni Niemiec i USA – Heinz Peters i Allen Greenberg. Podczas oficjalnego pożegnania, które odbyło się wczoraj (9 lipca) w konsulacie Niemiec, Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wskazywał na osobiste zasługi obu dyplomatów dla promocji Krakowa w świecie: „Z Krakowem rozstają się nie tylko szefowie ważnych placówek konsularnych, ale też oddani ambasadorów naszego miasta w świecie. Dzięki ich działalności w sposób istotny poszerzyły obszar międzynarodowych kontaktów naszego miasta, które wzbogaciły jego życie naukowe, artystyczne, ożywiły kontakty biznesowe, a także wzmocniły wizerunek Krakowa w świecie" – mówił Prezydent Miasta podczas pożegnania konsuli.

Przypomnijmy, że dzięki konsulowi Generalnemu Niemiec panu Heinz'owi Petersowi   Kraków uczestniczył w obchodach  20. rocznicy podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i Przyjaznej Współpracy,   mogliśmy gościć w Krakowie wybitne osobistości - osoby ważne dla stosunków. Doskonale rozwijała się współpraca z naszego miasta z Frankfurtem nad Menem, Lipskiem i Norymbergą. Heinz Peters wniósł znaczący wkład w rozwój współpracy   krakowskich i niemieckich placówek oświatowych,  instytucji naukowych i kulturalnych  oraz   wyższych uczelni - miedzy innymi w ramach działalności Szkoły Prawa Niemieckiego przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Znacząca okazała się współpraca Konsulatu Generalnego Niemiec z Centrum Kultury Żydowskiej i  z Akademią Sztuk Pięknych –  zwłaszcza  w dziedzinie organizacji wystaw i koncertów.

Z kolei konsul generalny Allan Greenberg był orędownikiem współpracy partnerskiej Krakowa i San Francisco. Dzięki jego współpracy z KBF rozwijały się krakowskie festiwale Sacrum Profanum i Muzyki Filmowej.  Znakomicie układała się też współpraca konsulatu USA z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Podczas misji konsula Greenberga w Krakowie, Konsulat Generalny USA    przyspieszył procedury wizowe tak, aby pozyskania wiz do Stanów Zjednoczonych było  jak najmniej uciążliwe. (M/ACz)

Pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA