Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przyjaciele Mickiewicza – Mickiewiczowi

6 czerwca o godz. 12.00 pod pomnikami Adama Mickiewicza w sześciu miastach w Polsce (Warszawa, Szczecin, Opole, Poznań i Bukowina Tatrzańska), a także w Wilnie odbyło się publiczne czytanie „Do przyjaciół Moskali". Symboliczny wiersz zamykający III część Dziadów, na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza czytali dziennikarze, publicyści, naukowcy, lokalni działacze – niezależni liderzy opinii publicznej.

W Krakowie tekst przeczyta Piotr Mucharski, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego.

W 2015 roku Instytut Adama Mickiewicza, ze swoją flagową marka Culture.pl, świętuje swoje 15 lecie. W ramach obchodów zaplanowano m.in. wydarzenia związane z ważnymi, choć nieoczywistymi datami z życia patrona Instytutu, jak na przykład data jego ślubu czy właśnie 6 czerwca.

6 czerwca nie jest datą przypadkową - tego dnia w Moskwie urodził się przyjaciel Mickiewicza, osoba, która wywarła ogromny wpływ na jego rozwój i wprowadziła go w środowisko elity postępowej inteligencji rosyjskiej – Aleksander Puszkin. Rosyjski poeta, dramaturg i prozaik, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli romantyzmu rosyjskiego, autor wierszy politycznych o wymowie wolnościowej został zesłany za nie na Kaukaz – do dziś Puszkin funkcjonuje w zbiorowej świadomości, jako ofiara cara despoty.

Dla Mickiewicza, młodego poety i patrioty, walka z caratem o niepodległość Polski była tematem najważniejszych utworów. Podczas podróży do Rosji poznał środowisko młodych intelektualistów, dekabrystów. Relacje z nimi uświadomiły młodemu Mickiewiczowi, że mimo przynależności do narodu agresora łączy ich wspólny wróg, jakim jest car i carat, a także wartości takie jak wolność.
Rocznica urodzin Puszkina to doskonały pretekst, aby przypomnieć o tej, jakże niezwykłej, przyjaźni poetów. To także dobry moment, aby powiedzieć raz jeszcze, że władza absolutna, nielicząca się z obywatelami i ich potrzebami nie ma dość mocy, aby zniszczyć przyjaźń, ideały i wspólnotę łączące ludzi pochodzących z różnych narodów.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2015-06-08
Data aktualizacji: 2015-06-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź