Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Park Reduta: koniec pierwszego etapu warsztatów

Prezentacje sześciu grup warsztatowych zakończyły pierwszy etap tworzenia parku Reduta na Prądniku Czerwonym. Efekt? Nie tylko kilka kompletnych pomysłów na organizację i utrzymanie przestrzeni na ponad siedmiu parkowych hektarach, ale także – a może przede wszystkim – pobudzenie energii i integracja trzech pokoleń krakowian. Głosowanie na najlepszy pomysł już od 4 grudnia na stronie www.krakow.pl.

Zanim o pomysłach, najpierw garść liczb. Cztery spotkania warsztatowe, sześć grup roboczych pod kierunkiem piętnastu opiekunów – architektów, wykładowców akademickich i projektantów przestrzeni i krajobrazu. Dwanaście godzin pracy w grupach. Wreszcie – co najważniejsze – blisko dwustu uczestników oraz setki pomysłów zebranych w sześć kompleksowych i spójnych idei na park Reduta.

— Zaangażowanie mieszkańców rośnie z tygodnia na tydzień — ocenia Dawid Hajok z Fundacji Aktywnych Obywateli, która koordynuje przebieg warsztatów. — Cieszymy się, że dla coraz większej grupy osób ważne jest ich najbliższe otoczenie i przyszłość miasta, w którym żyją na co dzień.

To zaangażowanie było widać nie tylko w gorączkowych rozmowach, ale czasami też w sporach – kończonych konsensusem, mimo rozbieżności wieku, poglądów i oczekiwań. — Warsztaty pokazały, że różnice między uczestnikami w ostatecznym rozrachunku dają bardzo pozytywny efekt — opowiadał Piotr Mika, mieszkaniec Prądnika Czerwonego. — Spieramy się w różnych kwestiach, ale, oczywiście, musimy wypracować pewien kompromis, który zaprezentujemy innym.

Takich kompromisów – a zarazem pomysłów na park Reduta – było sześć, a każda z grup warsztatowych starała się stworzyć własny program funkcjonalny dla projektowanego terenu. — Park to nie tylko ławki i alejki, ale cały plan jego działania — o pracach koncepcyjnych opowiadał dr Miłosz Zieliński z Politechniki Krakowskiej, jeden z tutorów. — Udało nam się wypracować potrzebę spojrzenia na park jako przestrzeń, która oprócz tego, że pełni funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe, to daje pretekst do poszukiwań literackich, artystycznych czy kulturowych.

Uczestnicy stworzyli różne, często skrajnie odmienne koncepcje przestrzeni parkowej – jedna z grup zaprezentowała propozycję ogrodu tajemnic, będącego z jednej strony terenem gier miejskich, z drugiej zaś – miejscem hortiterapii, czyli leczenia za pomocą ogrodów. Inny pomysł bazował na parku jako „nośniku” energii, nie tylko dosłownie (np. przez zastosowanie ogniw fotowoltaicznych), ale także w przenośni: przez kumulację sąsiedzkiej energii mieszkańców okolicznych osiedli. Nie brakowało odniesień do historii miasta i regionu, które prowokował obecny na terenie parku szaniec, będący fragmentem fortyfikacji Twierdzy Kraków. Tradycja łączyła się z nowoczesnością, a ceglane mury reduty przenikał duch wi-fi i mobilnych aplikacji społecznościowych.

— Wszystkie koncepcje są wyjątkowe i trudno mi wskazać swojego faworyta — na gorąco, zaraz po prezentacjach mówił Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. A pomysłodawca całego przedsięwzięcia, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, dziękował zgromadzonym: — Jestem pełen podziwu nie tylko dla projektów, które zostały tutaj przedstawione, ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy tak licznie zaangażowali się w prace warsztatowe, poświęcając swój prywatny czas w kolejne soboty listopada.

Choć „dorosłych” pomysłów było sześć, to najwięcej entuzjazmu wzbudził ten siódmy, prezentowany przez najmłodszych uczestników warsztatów pod kierunkiem Magdaleny Cudziło z Warsztatu Kreatywnego „Atoto”. Silna grupa kilkulatków przygotowała nad wyraz profesjonalną makietę, na której znalazło się miejsce i na ścieżki biegowe, i na niewielki staw dla dzikiego ptactwa, a nawet ścianę dla swobodnej wypowiedzi artystycznej. Dzieci zaprezentowały także imponujące graffiti, które na takiej ścianie mogłoby się znaleźć.

To dopiero początek działań. Już od 4 grudnia internetowe na www.krakow.pl na najlepszy pomysł, natomiast 11 grudnia – oficjalne podsumowanie prac przy projekcie na uroczystym spotkaniu w Multikinie.

Budowa parku rozpocznie się w przyszłym roku, a jej planowane zakończenie to jesień 2017. Wszystkie te działania będą w dalszym ciągu angażowały mieszkańców, widać bowiem, że zapotrzebowanie na partycypację społeczną w projektowaniu przestrzeni jest coraz większe. A Kraków staje się pod tym względem jednym z polskich pionierów.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2015-11-30
Data aktualizacji: 2015-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź