Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pozyskiwanie lokali użytkowych z zasobów Gminy na prowadzenie galerii sztuki

Pragnąc zapewnić sprzyjające warunki dla inicjowania i prowadzenia działalności wystawienniczej galeriom, które ze względu na wysokość wolnorynkowych stawek czynszowych nie są w stanie funkcjonować w lokalach najmowanych od osób prawnych i fizycznych w dniu 9 grudnia 1996 r. Zarząd Miasta Krakowa podjął uchwałę określającą zasady bezprzetargowego najmu lokali użytkowych dla podmiotów prowadzących galerie sztuki w budynkach komunalnych (Uchwała Nr 1449/96 ZMK z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie zasad najmu lokali użytkowych przeznaczonych na galerie sztuki oraz powołania Komisji ds. Galerii Sztuki).

Działalność profesjonalnych galerii, prezentujących w Krakowie dorobek twórców uznanych i debiutujących, to promocja miasta jako ośrodka aktywności twórczej skierowana do środowisk artystycznych, mieszkańców miasta oraz turystów krajowych i zagranicznych. Dążenie do stwarzania sprzyjających warunków dla funkcjonowania na poziomie europejskim aktywnych i atrakcyjnych galerii sztuki wynika zarówno z troski Miasta o ochronę dziedzictwa kulturowego Krakowa jak i odpowiedzialności za twórców - mieszkańców Krakowa. Działalność tych galerii to często jedyne źródło utrzymania dla licznego grona krakowskich artystów (ponad 3.000 plastyków). Brak mecenatu ze strony Miasta niewątpliwie doprowadziłby do likwidacji istniejących już uznanych galerii sztuki, a tym samym likwidacji miejsc eksponujących i pośredniczących w sprzedaży dzieł sztuki pomiędzy artystą i nabywcą.

Zaangażowanie miasta na rzecz pomocy prywatnym galeriom, będące wyrazem dbałości o właściwie rozwiniętą sieć galerii oraz prężnie działający rynek sztuki na terenie gminy nie jest precedensem. Podobne działania podjęły uprzednio gminy miast Łodzi i Wrocławia. System wspierania galerii przez władze lokalne jest wysoko rozwinięty w krajach Europy Zachodniej (Holandia, Niemcy, Francja).

Kraków, miasto kultury, winien kojarzyć się Polakom i Europejczykom nie tylko jako miejsce o szeroko rozbudowanej sieci atrakcyjnie rozmieszczonych w historycznych wnętrzach i piwniczkach pubów, ale przede wszystkim jako miasto sztuki, labirynt galerii prezentujących polską sztukę współczesną, promujących krakowskich artystów.


GALERIE SZTUKI PROWADZONE W LOKALACH UŻYTKOWYCH Z ZASOBÓW GMINY MIEJSKIEJ KRAKÓW, OBJĘTE WW. PROGRAMEM W ROKU 2016:
 
  1. Jan Fejkiel Gallery (ul. Sławkowska 14)
  2. Galeria Autorska Mariana Gołogórskiego (ul. Grodzka 29)
  3. Galeria Związku Polskich Artystów Fotografików (ul. Tomasza 24)
  4. Galeria SZALOM (ul. Józefa 16)
  5. Galeria ARTEMIS (ul. Poselska 15)
  6. Galeria LABIRYNT (ul. Brzozowa 9)
  7. Galeria Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych (ul. Królewska 94)
  8. Galeria Fotografii (ul. św. Tomasza 22)
  9. Galeria Autorska Andrzeja Mleczki (ul. św. Jana 14)
  10. "Bielec-Dom Fotografii i Malarstwa s.c." (pl. Inwalidów 6)
  11. "ATTIS" oprawa obrazów i galeria sztuki (ul. Starowiślna 14)
  12. Galeria Dyląg (ul. św. Tomasza 22)

Zobacz więcej: BIP Kultura
pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-07
Data aktualizacji: 2018-03-07
Powrót