FESTIWAL LETNIE KONCERTY KAMERALNE

FESTIWAL LETNIE KONCERTY KAMERALNE
Fot. www.krakow.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”

31-221, Kraków, ul. Papiernicza 2

(+4812)  420 49 50

+4812  420 49 68

www.dworek.krakow.pl

dworek@post.pl

 

Od kilkunastu lat w każde niedzielne popołudnie lipca i sierpnia w Altanie Muzycznej Dworku Białoprądnickiego odbywa się Festiwal Letnie Koncerty Kameralne. W bogatym programie koncertów, które zyskały sobie liczną, kilkusetosobową, publiczność, mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska i wiele innych. Na letniej scenie Dworku wystąpiło wiele znakomitych zespołów i solistów, m.in.: Marta Abako, Ewa Warta-Śmietana, Marta Poliszot, Witold Wrona, Orkiestra Straussowska Obligato, Trio Vivo, Jascha Lieberman Trio, Lubieżnicy Folkloru, Trio Harmonijek Ustnych Con Brio, Jazz Band Ball, harmonium Quintet, Boba Jazz Band, Trio Galicyjskie, Al. Tango!, Sushee, Que Passa i Kroke.

 

 

LETNIE KONCERTY KAMERALNE  2011

PROGRAM

(niedziela, godz. 16.00, na wszystkie koncerty – wstęp wolny)

Coniedzielne koncerty w plenerze Dworku organizowane są od kilkunastu już lat. W bogatym programie koncertów mieści się muzyka kompozytorów wiedeńskich, arie i pieśni operowe oraz operetkowe, standardy jazzowe, flamenco, muzyka klezmerska, bałkańska i wiele innych w nowoczesnych i odważnych aranżacjach.

Lipiec:

3 lipca, godz. 16.00

„Popołudnie z operą i operetką”

Bożena Zawiślak – Dolny (mezzosopran), Andrzej Biegun (baryton),  Jan Migała (baryton), Kristina Kutnik (piano)

10 lipca, godz. 16.00

Eliezer Mizrachi  - Jewish Oriental Mystic Music

Eliezer Mizrachi (śpiew), Władysław „Woody” Kwaśnicki ( instrumenty dęte i perkusyjne)

To nie tylko wyprawa w świat muzyki klezmerskiej, to także podróż przez muzyczną tradycję Europy Środkowej, Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Oryginalne, dynamiczne kompozycje, znakomite aranżacje oraz wirtuozerski - międzynarodowy skład zespołu stworzyły nową jakość, połączyły tradycję ze współczesnym brzmieniem w sposób który może zachwycić współczesnego słuchacza.

 

 

17 lipca, godz. 16.00

Orkiestra Straussowska „Obligato”

Zbigniew Kawalec (skrzypce), Maria Kawalec (skrzypce), Orest Bryliński (wiolonczela), Grzegorz Frankowski (kontrabas), Jerzy Sobeńko (piano), Zbigniew Witkowski (flet), Leszek Żurek (perkusja)

Założycielem i kierownikiem artystycznym Orkiestry Straussowskiej „OBLIGATO” jest Jerzy Sobeńko.

Tworzy ją grupa wybitnych muzyków, zafascynowanych fenomenem muzyki wiedeńskiej

dziewiętnastego wieku oraz jej wpływem na muzykę europejską. Na repertuar Orkiestry składają się

walce, polki, miniatury, serenady, fokstroty, tanga, muzyka węgierska, bałkańska, hiszpańska, włoska i

oczywiście polska. Ważną częścią repertuaru jest muzyka operetkowa, a także musical.

24 lipca, godz. 16.00

Balkan Sevdah

Kasia Zadora (wielki bęben, śpiew, djembe), Patrycja Napierała (darabuka, udu, cajon, instrumenty perkusyjne), Oliwier Andruszczenko (klarnet, ewi), Tomek Kłoś (elektronika, klawisze, trąbka), Marcin Zadronecki ( śpiew, tambura, buzuki, instrumenty perkusyjne)

Zespół wykonuje muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi wywodzącymi się z różnych regionów Półwyspu Bałkańskiego (Albania, Grecja, Turcja, Macedonia, Bułgaria, Bośnia, Serbia i Kosowo). Najczęściej sięga po motywy muzyczne pochodzące z Epiru w Albanii i Pirinu w Bułgarii. Do tradycji podchodzi nieortodoksyjnie, nie stara się nikogo naśladować. Wręcz przeciwnie, odważnie miesza elementy różnych kultur bałkańskich i łączy je ze swoimi indywidualnymi doświadczeniami muzycznymi.

31 lipca, godz. 16.00

Krecia Robota

Marcin Sonnenberg (wokal, piano, gitara akustyczna), Maciej Kłeczek (wokal, gitara elektryczna i akustyczna), Bogdan Mietniowski (gitara basowa elektryczna i akustyczna), Adam Stępniowski (perkusja)


Kwartet wokalno-instrumentalny, utworzony przez krakowskich muzyków. Projekt wykorzystuje akustyczne i elektryczne brzmienie gitar, fortepianu, harmonijki ustnej i saksofonu, które w połączeniu ze śpiewem na głosy daje muzykom nowe możliwości wyrażania ekspresji muzycznej.

Sierpień:

7 sierpnia, godz. 16.00

Vistula String Quartet

Paulina Różańska (skrzypce), Oriana Masternak (skrzypce), Maria Dutka (altówka), Magdalena Sas (wiolonczela)

Zespół założyły w 2007 roku Paulina Różańska, Oriana Masternak, Maria Dutka i Magdalena Sas, ówczesne uczennice i absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest to jeden z najbardziej interesujących i dynamicznie rozwijających się kwartetów młodego pokolenia w Polsce.

 

14 sierpnia, godz. 16.00

TANGO Y MAS

Ariel Ramirez (bandoneon), Joao Teixteira da Sousa (wokal), Dariusz  Samerdak (piano), Dominika Białostocka (gitara)

Argentyński wirtuoz bandoneonu. W połowie lata ukazał się nagrany w Polsce album Aires, na którym jedną z piosenek Ramirez zadedykował Wrocławowi. I nie była to kwestia przypadku, a szarego nieba jesienią, które, jak się okazuje, może być doskonałą inspiracją.

21 sierpnia, godz. 16.00

Acoustic Acrobats

Piotr Skupniewicz (klarnet), Bogusław Zięba (akordeon, instrumenty klawiszowe), Jacek Hołubowski (akordeon), Adam Leśniak (perkusja, instrumenty perkusyjne, wokal), Jacek Fedkowicz (kontrabas, gitara basowa)

Zespół wykonujący muzykę etniczno-jazzową głównie swojego autorstwa, zagrał kilkaset koncertów w Polsce, krajach europejskich, afrykańskich, a nawet na Jamajce. Zdobywali doświadczenia koncertując w synagogach, teatrach, filharmoniach, na stadionach, ale także w kameralnych salach czy w miejscach tak egzotycznych, jak położona w dżungli misja.

28 sierpnia, godz. 16.00

Christina Daletska (mezzosopran) i Młodzi Kameraliści Lwowscy pod kierownictwem Oksany Trunko (skrzypce)

Christina Daletska – ukraińska skrzypaczka i śpiewaczka operowa, przez lata związana z Lwowską Orkiestrą Symfoniczną. Występowała na wielu światowych scenach, m.in. w Strasburgu, Wiedniu, Barcelonie, Madrycie, Baden-Baden, czy Paryżu.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ