Ogólnopolski Festiwal Piosenki „TĘCZOWE PIOSENKI JANA WOJDAKA''

I edycja festiwalu odbyła się w 1999 roku.

W 2011 roku Festiwal „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” jest realizowany po raz dwunasty.

 

Festiwal Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka to ogólnopolski festiwal, którego celem jest popularyzacja sztuki śpiewania wśród dzieci i młodzieży, motywowanie młodych ludzi do kształcenia i doskonalenia ich talentów w tym zakresie, promowanie dziecięcej i młodzieżowej twórczości oraz wyszukiwanie i promocja młodych talentów.

W festiwalu corocznie uczestniczy kilka tysięcy dzieci i młodzieży, w pięciu kategoriach wiekowych: I kategoria: do 7 lat, II kategoria: od 8 -10 lat, kategoria III - od 11- 13 lat, kategoria  IV- od 14-16 lat oraz kategoria  V  - od 17 lat.

Warunkiem udziału w festiwalu jest przygotowanie dwóch wybranych piosenek z proponowanego przez organizatorów zestawu oraz wykonanie jednej z nich lub obu (na życzenie jury) przy akompaniamencie własnym lub przy profesjonalnym podkładzie muzycznym, który zapewnia organizator. Piosenki pochodzą z repertuaru  twórcy i pomysłodawcy festiwalu Jana Wojdaka – lidera zespołu „Wawele”, który jest dyrektorem artystycznym festiwalu.

Początkowo festiwal obejmował swoim zasięgiem tylko Małopolskę, jednak ze względu na szerokie zainteresowanie zarówno osób prywatnych, jak i ośrodków kultury z różnych stron Polski, chętnych do udziału w projekcie, poprzez wstępne eliminacje konkursowe, rozszerzono zasieg konkursu na cały kraj.

Obecnie eliminacje do festiwalu są przeprowadzane w ośrodkach kultury w całej Polsce.  W roku 2011 planuje się eliminacje w placówkach kulturalnych w Rakoniewiceach Soczewce k/ Płocka, Bieruniu Starym, Oławie k/ Wrocławia, Skierniewicach, Włoszczowej, Opatowie i Niepołomicach.

Jan Wojdak spełnia marzenia tych młodych ludzi. Wprowadza ich w świat życia artystycznego: pracę w studio, nagrywanie piosenek, organizowanie koncertów, sesji zdjęciowych. Umożliwia swoim finalistom dotknięcie tej materii. W wielu przypadkach są wśród nich uczniowie licznych szkół muzycznych, dla których te doświadczenia są bezcenne.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie www.nck.krakow.pl.

Pod kierunkiem Jana Wojdaka młodzież  rozwija swoje talenty, uczy się opanowywać tremę, uczy się pracy przed kamerą, sposobu udzielania wywiadów, zarówno radiowych i telewizyjnych, ma możliwość brania udziału w warsztatach muzycznych.

Jan Wojdak został nagrodzony przez dzieci i młodzież za twórczość i pracę z nimi Orderem Uśmiechu.

Fakt, iż festiwal rozrósł się do takich rozmiarów to niewątpliwie zasługa Ferdynanda Nawratila, dyrektora Nowohuckiego Centrum Kultury, oraz szefa artystycznego festiwalu, Jana Wojdaka.

 

Organizatorzy:

Nowohuckie Centrum Kultury
31-913 Kraków, Al. Jana Pawła II 232
tel. 12 644 02 36 w. 228 – odpowiedzialny Jan Zięba
tel/fax 12 644 76 00
e-mail: nck@kr.onet.pl Agencja „Kwart Music Polska"
31-002 Kraków, ul. Senacka 9/3
tel. 12 421 88 71
kom. 601 49 21 81 – odpowiedzialna Katarzyna Wojdak
e-mail: kwart@wawele.com.pl

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ