Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Andrzej Grabowski

Poeta, prozaik i niezależny publicysta, autor licznych fraszek, satyr, humoresek i widowisk scenicznych, Kawaler Orderu Uśmiechu.

Urodzony 9 IX 1947 roku we Wrocławiu, wychowywał się w Piotrkowie Trybunalskim. Od 30 lat mieszka na Pogórzu w Ciężkowicach, na pograniczu Tarnowskiego i Nowosądecczyzny.

Debiutował w 1967 roku w tygodniku harcerskim "Na Przełaj" opowiadaniem "Gniewny". Jest absolwentem Studium KO w Krakowie. Studiował Pedagogikę na WSP w Rzeszowie. Założyciel Grupy i Klubu Literackiego "Rydwan", kabaretu "V koło", w roku 1975 w Dębicy, gdzie mieszkał w latach 1974-1978. Prowadził również kabarety: "Odgromnik" oraz "Perskie oko" w roku 1977 podczas pracy na budowie gazociągu Orenburskiego" na Ukrainie.

Wielokrotnie nagradzany za scenariusze i reżyserie na ogólnopolskich przeglądach i turniejach kabaretowych (m.in. nagroda za najlepszą balladę kabaretową roku Zakopane- kwiecień 1980 r.). Współzałożyciel tarnowskiego ośrodka Klubu Młodych Pisarzy 1975/76, w latach osiemdziesiątych -członek KKMP „Gwoźnica" w Rzeszowie. Później długoletni szef ośrodka w Tarnowie i wiceprzewodniczący Rady Krajowej w Warszawie.

Laureat wielu ogólnopolskich konkursów literackich w dziedzinie poezji, prozy, satyry i tekstów estradowych. Inicjator działalności edytorskiej w regionie tarnowskim. Pod jego redakcją w latach 1979-81 ukazała się seria arkuszy autorskich Grupy Literackiej "Rydwan". W latach osiemdziesiątych współpracował z pismami „drugiego obiegu" m. innymi z „Solidarnością Chłopską". W 1987r. założył niezależny lokalny Informator Kulturalny „Migawki". Opowiadania, humoreski, wiersze, felietony i fraszki publikował nieomal we wszystkich ważniejszych tytułach prasowych w kraju. Pojawiały się również tłumaczenia na język; francuski, niemiecki, japoński, litewski, ukraiński, angielski, czeski i rosyjski.


W latach 80. współpracownik Ośrodka Telewizji Polskiej w Krakowie. Współautor widowisk telewizyjnych, które zrealizował z Kazimierzem Kudroniem i Krzysztofem Konarzewskim z TVP Kraków: "Wielka Noc Poetów"(dwukrotnie emitowana na antenie Ogólnopolskiej TVP II w 1983 roku) oraz "Pali się fajka nocy" w 1984 r. wraz z zespołem „Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki". Później stały współpracownik popularnego cyklu audycji telewizyjnych „Niedziela - w..." Tworzył zespoły estradowe, kabarety i dziecięce zespoły zainteresowań teatralnych. Organizował konkursy, przeglądy i turnieje parateatralne i literackie Za indywidualny wkład w dzieło rozwoju kultury wyróżniony nagrodą USKRZYDLONEGO.

W roku 1983 prowadził wraz z grupą przyjaciół ze Stowarzyszenia "Scena Ludowa" w Krakowie I Ogólnopolskie Konfrontacje Kultury Wsi w Krynicy. W 1985 roku otrzymał za twórczość literacką dla dzieci stypendium Prezydenta Krakowa. Wielokrotny Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w dziedzinie literatury. W roku 1989 A. Grabowski był współzałożycielem  niezależnej prasy w regionie ("Gazeta Tarnowska") Jest również autorem wielu scenariuszy  i twórcą licznych widowisk parateatralnych, oraz kilkudziesięciu  książek w tym wielu dla  dzieci młodzieży. Obok takich tytułów, jak ; "Zabajne wakacje",  "Fikuś , Zulek i Ciężkogłowy", „Bajkowisko", "Hilary , Zulek   i  ruskie  pierogi", "List do Mikołaja", "Latająca rodzinka", "Oszaleć można z tymi kotami", "Jak mistrz Twardowski  uratował  Kraków", „Ulubione, śmieszne i pocieszne", "Przygody  detektywa  Bulgota",  I tam i tu z babcią Fiu-Fiu", "Niezwyciężony Zajączek Edzio", "Opowiastki z niedalekich prerii", "Bajki - Zabajki", "Trzy tygodnie z druhną Chuligan", "Gwiazdkowe opowieści", „Awantura w pawich piórach", „Wakacje

z Literatem", „Niesamowity przypadek Arta Verna", "Wielka afera w królestwie Środka" czy "Powrót smoka" - największym powodzeniem cieszy się wielokroć wznawiany serial o przygodach Skrzata Wiercipiętka, który wprowadził do  najnowszego kanonu ulubionych lektur szkolnych- prof. Stanisław Frycie „Leksykon Literatury dla dzieci i młodzieży", a który przed 20 latu ukazał się po raz pierwszy w Rzeszowski KAW-e. Dotychczas ukazały się  spopularyzowane również przez telewizyjny program "Domowe  Przedszkole": Przygody Skrzata Wiercipiętka oraz Wielka wyprawa Skrzata Wiercipiętka i Wiercipiętek w Krainie Różowych Paproci. Bajka była również prezentowana w dziecięcej rewii   Studia   Tańca  "Honorata".  Publikowana w odcinkach w prasie m. innymi: na   Litwie  w  Grecji , a obecnie w Japonii.

W 1992 roku  I  program TVP zaprezentował sylwetkę Andrzeja Grabowskiego w filmie pt. "Wujcio Andrzej i jego wszystkie lustra." W tym samym roku autor zostaje wyróżniony nagrodą Niezależnej Fundacji Kultury Polskiej " POLCUL" z siedzibą w Sydney "za udział w rozwoju  niezależnej  kultury polskiej" ( której Kapitułę tworzyli m. innymi Jan Nowak Jeziorański,    Herling Grudziński, Stanisław Barańczak i Jerzy Giedroyć) Na temat twórczości A. Grabowskiego powstało kilka prac magisterskich obronionych na uczelniach w Warszawie, Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim i w Krakowie.

A. Grabowski jest  również laureatem CZERWONEJ RÓŻY - nagroda "PELERYNY" Gdańsk 1983r.

Medalu im. RYSZARDA MILCZEWSKIEGO - BRUNO, Warszawa 1984 r.

W latach 1988, 1991, 1997 wielokrotnie nagradzany medalem "de Vermeil" przez Międzynarodową Akademie "de Lutece" w Paryżu. W 1995 Jury XXVI Wielkiego Międzynarodowego Konkursu  tej samej Akademii  przyznało  Andrzejowi Grabowskiemu ZŁOTY MEDAL w dziedzinie Literatury za kolejne wydanie książki "Ballady i antyfony" - poezje, oraz bajkę ekologiczna dla dzieci    "Powrót smoka"(dostrzeżoną już w roku 1984  przez Jury podczas konkursu na bajkę o Krakowie).

Obok powieści i opowiadań  dla dorosłych w dorobku poetyckim należy odnotować kilka arkuszy autorskich, które zapoczątkowała publikacja: „Bez  maski"- Klub Literacki, Bydgoszcz 1979r.

oraz tomiki:

Zabielą się jeszcze nasze sadze śniegiem...............................................................KAW, 1983 r.

A to już szron naszego lata.................................................................................... KAW, 1986 r.

Spóźniona wieczerza............................................................................................... LSW, 1987 r.

W ustach naszej wiary............................................................................................. SAP, 1989 r.

Wiersze magiczne................................................................................................. Galicja 1990 r.

Wiersze syberyjskie i zakazane...........................................................................Pogórze 1990 r.

Ballady i antyfony........................................................................................... Miniatura 1990 r.

Pod dachem naszej obecności..........................................................................Comdruk  1994 r.

Ballady i antyfony ...........................(II wydanie) .....................  MINIATURA 1994r.

Gdy świt dojrzeje ............................................................................................ KARAT 1996 r.

Na strunie słowa Anioł grał..................................................................WITEK- DRUK  1999 r.

Ballady i antyfony ............................ ( III wydanie ilustrowane) ......... AD OCULOS 2001 r.

Dwa poematy ..........................              Wydawnictwo „Eurosystem",   Wrocław 2007 r.

również  wybory felietonów, oraz książki prozatorskie i satyryczne dla dorosłych;

Zadziorki 1989 r.

Okiem prowincjusza - wybór  felietonów                                                      1996 r

Fraszki - Igraszki ............................................................................KARAT.........  1996 r.

Z żabiej perspektywy     - wybór felietonów WITEK- DRUK 1997 r

Niesamowity  przypadek Arta Verna ( pod  pseud. John Vern ) - science fiction   1997 r

Słońcem w kapelusz - wybór opowiadań........................ Wyd. ABRYS, Kraków  1998 r

Fraszkolandia............................................... AD OCULOS, Warszawa- Rzeszów   2001 r.

Ostatnie tango w Paranyju -  powieść  .............Wyd." Świadectwo" , Bydgoszcz  2001 r

Jaja , jak berety .......(wybór humoresek) ... AD OCULOS, Warszawa - Rzeszów  2001 r.

Fraszkoland ............................................................................................ AGAt......  2001 r.

Tańczący na brzytwie - felietony ...................... Wyd." Świadectwo" , Bydgoszcz  2001 r

Fraszkownik ..................................................................................    AD OCULOS, 2002 r.

Felietony z mojej strony .................................. Wyd." Świadectwo" , Bydgoszcz  2004 r

Opowiastki z niedalekich prerii (burleska pod pseud. Max Schelton) „Świadectwo", Bydgoszcz  2005 r.

Satyriada ....................................................   Wyd." Świadectwo" , Bydgoszcz  2006 r

Z Fraszkownika - wybór jubileuszowy  .....................   Wydawnictwo „Eurosystem", Wrocław 2008 r.

Andrzej Grabowski był inicjatorem powstawania pism twórczych młodzieży szkolnej, jakie zainicjował przy WBP w Tarnowie w latach osiemdziesiątych „Magazyn Autorów z Tarczą". Prowadząc Regionalny Klub Młodych Autorów skupił literacko uzdolnioną młodzież z którą redagował  pismo warsztatowe "TARNINKA", później Magazyn Literacko - Publicystyczny Młodych „ISKRA", który redaguje obecnie pod patronatem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Były felietonista tygodnika "TeMI", "Gazety Krakowskiej" i "Bełchatowskiego Tygodnia", redaktor miesięcznika „Okolice" w Warszawie, współpracownik pisma podyplomowego studium dziennikarstwa „Merkuriusz", tygodnika „Wieści", „Notatnika Klubowego i „Krakowskiego Kpiarza" ,m-ka Bliżej Przedszkola „Kuriera Pedagogicznego" Hamburskiego „Kuriera". Współpracuje z redakcjami pism; w Niemczech, Czechach,  na Litwie, Ukrainie i w Japonii, oraz Miesięcznikiem Literackim „Akant," pismem literacko - artystycznym „Metafora, „Okolicą Poetów" i kwartalnikiem Wrocławskim „Bez Kurtyny", oraz prasą przeznaczoną  dla dzieci na Zaolziu w Czechach. Honorowy członek Nowosądeckiego Stowarzyszenia Nauczycieli Nowatorów. Współzałożyciel Fundacji „Uśmiech Dziecka". Zasłużony Działacz Kultury. Członek SAP, ZAiKS-u, Związku Literatów Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. Animator Ogólnopolskich Konkursów Literackich o „Laur Poezji Pogórza" i „Laur Skamieniałego Miasta", twórca i organizator od 35 lat Jesieni  Literackiej Pogórza (obecnie ) XIX Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej, którą rozwinął w największą imprezę literacką w Polsce obejmującą obecnie około 60 miejscowości na terenie w Małopolski i Podkarpacia. Za prace literacką i kulturotwórczą odznaczony m. innymi Złotym Krzyżem Zasługi.

15 lipca  2006 roku w  Zakopanym. nagrodzony za całokształt pracy twórczej Nagrodą ARS POPULI  im. Władysława  Hasiora oraz  nagrodą im. Klemensa Janickiego w dziedzinie literatury i animacji kulturalnej  za rok 2006 przez Kapitułę magazynu literacko-kulturalnego „Metafora", oraz  w roku 2007 za dokonania artystyczne w dziedzinie literatury oraz niebywała  aktywność w propagowaniu sztuki nagroda Władysława ORKANA. W plebiscycie „Gazety Krakowskiej"  otrzymał tytuł CZŁOWIEKA ROKU 2006 m. innymi ; za książki dla dzieci i młodzieży  i popularyzowanie literatury wśród najmłodszych, oraz nagrody Październikowej Wrocławia za rok 2007 otrzymanej 4 listopada 2008 roku. W tym samym m-cu był nominowany do Nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza w Warszawie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ
Data publikacji: 2011-02-01
Data aktualizacji: 2011-02-23
Powrót