Komunikat archiwalny

Przystanki na słońce

Dwa zestawy solarne zostały ostatnio zamontowane na wiatach przystankowych dla autobusów i tramwajów "Komorowskiego" - na ul. Kościuszki. MPK zakupiło kolejne takie urządzenia.

Przystanki na słońce
Fot. http://dziennikpolski24.pl/

Rok temu zamontowane zostały pierwsze w Krakowie urządzenia solarne na przystankach komunikacji miejskiej - przy ul. Dietla oraz ul. Piłsudskiego. System automatycznie załącza się po zmroku, oddając zgromadzoną podczas dnia energię elektryczną do oświetlenia kasetonów informacyjnych. Rano system wyłącza się, przełączając się na funkcje ładowania akumulatorów. Ponieważ urządzenia przeszły pomyślnie testy, podobne rozwiązania zaplanowano też na innych przystankach.

- Zestaw solarny zamontowany został już także na przystanku autobusowym "Plac Inwalidów" na al. Słowackiego, a kilka dni temu pojawił się także na ulicy Kościuszki. To jednak nie wszystko - zapowiada Marek Gancarczk, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. - Na początku przyszłego tygodnia powinien już tak świecić przystanek "Dworzec Główny" na ul. Lubicz (na wysepce). Kolejne urządzenia pojawią się na przystankach - "Prokocim szpital" (na ul. Wielickiej) i "Dauna" (na ul. Nowosądeckiej)

Koszt instalacji urządzenia na słupkach wynosi ok. 2 tys. zł (2,5 tysiąca w przypadku wiat), gdy na podłączenie zwykłej instalacji elektrycznej trzeba wydać ok. 10 - 12 tys. zł; nie płaci się też później rachunków za energię. Ponadto nie wszędzie można bez problemów podciągnąć instalację elektryczną - informuje Marek Gancarczyk.

(J.ŚW)

Pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Zobacz także
POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA