Kultura rozwiń menu

Krakowskie Festiwale rozwiń

Styczeń rozwiń

Luty rozwiń

Marzec rozwiń

Kwiecień rozwiń

Maj rozwiń

Czerwiec rozwiń

Lipiec rozwiń

Sierpień rozwiń

Wrzesień rozwiń

Październik rozwiń

Listopad rozwiń

Grudzień rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Opera Rara

Festiwal Opera Rara prezentuje różnorodność opery na przestrzeni czterech stuleci i pokazuje tę dziedzinę sztuki w jej najpełniejszym kształcie. Wydarzenie nie rezygnuje z pokazywania tego, co dotychczas stanowiło o marce festiwalu i zawsze było sercem cyklu – największych dzieł operowych rekonstruowanych w zgodzie z duchem epoki przez najwybitniejszych przedstawicieli wykonawstwa historycznego. Od 2017 roku na najbardziej prestiżowych krakowskich scenach pojawią się również pokazujące prawdziwe oblicze muzycznego teatru semi-opery, z zaznaczoną symbolicznie scenografią, kostiumami i uwydatnioną grą aktorską oraz pełne wersje sceniczne, których teatralność i profesjonalna oprawa zachwycą publiczność. Nowa formuła festiwalu Opera Rara to odpowiedź na głosy publiczności i wypełnienie powodującej dojmujący niedosyt stylistycznej luki.

Cykl przerodził się w trzytygodniowy festiwal, który organizowany jest w okresie karnawału. To czas historycznie kojarzony z największą liczbą premier operowych, a jednocześnie z okresem pełnym balów i zabawy, okresem, w którym przestawały obowiązywać wszelkie reguły. Festiwal to przede wszystkim rozszerzenie programu o m.in. recitale wokalne, przedstawienia pochodzące nie tylko z okresu baroku, ale również sięgające swoimi korzeniami do XX wieku, semi-opery i półsceniczne wersje przedstawień.

Oderwanie od codzienności, zabawa, twórcza ekspresja, współuczestnictwo, a ponadto nagłośnienie echa minionych szlachetnych czasów, kiedy opera była modą, sposobem na przyjemne spędzanie czasu, ważnym elementem życia społecznego i kulturalnego. Do tego ważnego dziedzictwa festiwal Opera Rara będzie się odwoływać, budując markę opery jako ośrodka życia towarzyskiego, źródła estetycznych uniesień, pretekstu do budowania wspólnoty w oparciu o piękno i jedność doświadczeń. Opera Rara jako styl życia, festiwal oddziałujący na wszystkie zmysły i odpowiadający potrzebom odbiorców. Oszałamiający przekrój bez mała czterech stuleci, mnogość nastrojów, wysmakowana muzyka w doskonałych wykonaniach, zachwyty i uniesienia – Kraków umacnia tym śmiałym ruchem swą markę jako stolicy muzyki klasycznej. Karnawał w stolicy Małopolski będzie tym, z czym powinien się kojarzyć – wyrafinowanym pięknem i czystą radością.

Opera Rara wystartowała w 2009 roku jako cykl poświęcony przedstawianiu ambitnych i święcących triumfy przedstawień operowych. Centralną częścią programu były rekonstrukcje dawnych oper z kanonu XVII i XVIII wieku, w wykonaniu czołowych europejskich interpretatorów. Na krakowskich scenach zaśpiewali dotychczas najznamienitszych śpiewacy operowi, m.in.: Maria Grazia Schiavo, Roberta Invernizzi czy Philippe Jarrousky.

Do 2016 roku Dyrektorem Artystycznym cyklu był Filip Berkowicz. Dziś role Dyrektorów Artystycznego i Programowego pełnią: Jan Tomasz Adamus, Dyrektor Capelli Cracoviensis oraz Robert Piaskowski, Zastępca Dyrektora ds. Programowych Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Festiwal jest organizowany przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Capellę Cracoviensis, przy wsparciu Teatru im. Juliusza Słowackiego

Dyrektor artystyczny: Filip Berkowicz
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe

Więcej na: www.operarara.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA PUSTUŁKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-03-19
Data aktualizacji: 2018-03-21
Powrót