Komunikat archiwalny

Komunikacja miejska w trakcie Światowych Dni Młodzieży

W dniach od 27 do 31 lipca 2016 r. w Krakowie odbędą się Światowe Dni Młodzieży. Na spotkanie z papieżem Franciszkiem może przyjechać nawet 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata. Centralnymi miejscami uroczystości będą Błonia Krakowskie, a także Campus Misericordiae w miejscowości Brzegi między Krakowem a Wieliczką. Przedstawiamy ramowy program Światowych Dni Młodzieży a także koncepcję organizacji ruchu samochodowego w Krakowie podczas lipcowych wydarzeń.

Komunikacja miejska w trakcie Światowych Dni Młodzieży
Fot. PESA Bydgoszcz SA

Ruch pieszy będzie stanowił podstawowy środek transportu w całym okresie wydarzeń związanych z ŚDM. Niezbędnym jest wprowadzenie istotnych ograniczeń w ruchu dla samochodów osobowych w skali całego miasta. W przeciwnym wypadku układ transportowy Krakowa nie będzie w stanie obsłużyć tak dużej liczby pielgrzymów.

Zakłada się, że dojścia piesze mogą wynosić nawet 10-12 kilometrów i są to odległości akceptowalne przez młodzież uczestniczącą w wydarzeniu.

Transport miejski w Krakowie powinien pełnić rolę uzupełniającą, przewożącą pielgrzymów i mieszkańców na głównych relacjach: północ południe (wzdłuż ul. Nowohuckiej) oraz wschód zachód (wzdłuż ul. Opolskiej). W tym celu niezbędnym jest wytyczenie pasów autobusowych i zapewnienie pełnego priorytetu dla autobusów.

Linie tramwajowe będą wykorzystane do przewozu pielgrzymów między najważniejszymi miejscami, tj. Łagiewniki, Błonia, Nowy Bieżanów, Mały Płaszów, Klasztorna, lecz uwzględniając możliwości przewozowe nie należy traktować ich jako element podstawowy.

Zobacz także:
Co zrobić w sytuacji zagrożenia?

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe