Komunikat archiwalny

Wyjątkowa wystawa uświetni ŚDM w Krakowie

Na wystawie organizowanej w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i w związku z Rokiem Miłosierdzia obchodzonym w tym czasie w Kościele katolickim, zobaczymy blisko 100 dzieł, głównie ze zbiorów włoskich, których tematem jest Maria Matka Miłosierdzia. Pokazane będą dzieła wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Mantegna, Vasari czy El Greco. Wystawa w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie potrwa od 23 czerwca do 9 października.

Wyjątkowa wystawa uświetni ŚDM w Krakowie
Fot. Lorenzo di Credi

Zobaczymy wizerunki Marii w płaszczu opiekuńczym, Marii ukazującej pierś, a także inne popularne przedstawienia, które w średniowieczu i w epoce nowożytnej odczytywano często jako wyobrażenie idei miłosierdzia Marii - Pietę, Matkę Boską karmiącą Dzieciątko.

W katalogu wystawy znajdą się m.in. eseje wybitnych biblistów, teologów i historyków sztuki prezentujące kształtowanie idei Matki Boskiej Miłosiernej w teologii, praktykach kulturowych Kościoła, muzyce sakralnej i ikonografii. Dzięki temu powstanie obszerne kompendium, pozwalające zapoznać się dogłębnie z ikonografią Matris Misericordiae. Podstawowe ustalenia ikonograficzne z katalogu zostaną także zaprezentowane w przewodniku dla zwiedzających wystawę, a także – w bardzo skróconej formie – w napisach towarzyszących tej ekspozycji.

Wystawa będzie jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Organizuje ją Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II dla Młodzieży. Krakowska wystawa będzie kontynuacją prezentacji sztuki sakralnej organizowanych przy okazji Światowych Dni Młodzieży w prestiżowych muzeach miast, które są gospodarzami tych spotkań (Colorado History Museum w Denver, Metropolitan Museum w Manili, Royal Ontario Museum w Toronto czy Museo del Prado w Madrycie).

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe