Komunikat archiwalny

Papieża na Wawelu przywita dźwięk dzwonów

Dzwon Zygmunt bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach. Podczas Światowych Dni Młodzieży zabije tylko raz - kiedy papież Franciszek będzie wchodził do katedry wawelskiej na spotkanie z polskimi biskupami . Dla Ojca Świętego zabiją też cztery inne dzwony.

Papieża na Wawelu przywita dźwięk dzwonów
Fot. Magiczny Kraków

Papieża wjeżdżającego na Wzgórze Wawelskie, gdzie odbędzie się jego spotkanie z władzami państwowymi i korpusem dyplomatycznym, przywita dźwięk innych krakowskich dzwonów. - W chwili przyjazdu Franciszka uruchomione zostaną dzwony zwieszone na Wieży Srebrnych Dzwonów: "Herman" zwany też "Nowakiem", "Zbyszko" – inaczej "Goworek", "Maciek" i odlany dwa lata temu "Jan Paweł II". - Wyjątkowo wszystkie cztery zabrzmią razem – powiedział proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. Donośny głos "Zygmunta" rozlegnie się nad Krakowem nieco później, gdy papież będzie wchodził do Katedry Wawelskiej na spotkanie z biskupami.

Wawelski dzwonnik Marcin Biborski mówił, że bicie potrwa około dziesięciu minut. - Dla nas wielkim przeżyciem jest to, że rozkołyszemy "Zygmunta" podczas wyjątkowego wydarzenia - Światowych Dni Młodzieży. Patrzymy na młodzież, która przyjeżdża do Krakowa, jak na tą grupę ludzi, która będzie kształtowała świat w przyszłości. Chcielibyśmy, żeby wynieśli z Krakowa wielkie przywiązanie do religii katolickiej i dostrzegli jego wyjątkowość – mówił Biborski, który jako dzwonnik posługuje od 38 lat.

- Dla nas samych, dzwonników zawsze jest przeżyciem przyjazd głowy Kościoła katolickiego. Każdy z papieży, których witaliśmy był inny i z każdym związane są inne emocje. Na pewno dzwon Zygmunta będzie bił radośnie. Franciszek jest nietuzinkowy. To papież, w którym jest zawsze młody duch. Będziemy to na pewno czuli i chcemy jeszcze raz przekazać, że gościmy go z wielką radością. To jest najważniejsze, żeby wiedział, że Kraków i cała Polska wita go wyjątkowo serdecznie– powiedział Biborski. Do Bractwa Dzwonników należą obecnie 32 osoby.

Papież podczas wizyty w katedrze będzie w ciszy modlił się w jednej z kaplic, skieruje też słowo do polskich biskupów.

(www.pope2016.com)

Pokaż metkę
Autor: NATALIA WÓJS
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe